Дипломатическият институт към министъра на външните работи изненадващо награди Софийската опера "за значим принос за утвърждаването му", похвали се операта. 

Наградата представлява медална скулптура от месинг DOCENDO DISCIMUS, каквото е мотото на Института - "Учейки другите, учим и себе си". Автор на статуетката е д-р Мирена Златева. 

Досегашните й носители са: 

2013 г.  - Доц. д-р Здравко Попов, първи директор на Дипломатическия институт  и г-н Рон Тон, директор на холандската дипломатическа академия "Клингендал"

2014 г . - Военна академия "Г. С. Раковски" и Фондация "Ханс Зайдел"

2015 г . - Катедра "Европеистика" на СУ "Св. Кл. Охридски" и Европейски колеж за сигурност и отбрана (ЕКСО). 

Наградата за чуждестранен гражданин със значим принос към дейността на Дипломатическия институт се връчва на проф. Душан Сиджански, почетен президент на Европейския културен център - Женева. 

Награждаването на културна институция е странно. Обяснението е, че операта има принос при подготовката на български дипломати и държавни служители в сферата на публичната дипломация. Те са имали възможност да присъстват на редица премиери и спектакли на театъра, обсъждали са проектите на операта, за да могат да разберат политиката, която стои зад всеки спектакъл и инициатива. Зад тези евфемизми вероятно се крие културното обучение на разузнавачите, които се пращат зад граница.

 

СИМБИОЗА

Акад. Пламен Карталов благодари с думите, че миналата година 225 дипломати, членове на Софийската опера, са премерили сили в баварския град Фюсен между най-големите фестивални оперни центрове - Байройт и Мюнхен, и са получили световно признание за своя труд. "Дойдоха хора от целия свят - от Австралия до САЩ, Южна Африка, цяла Европа. Това беше наистина една дипломатическа мисия, по време на която ние положихме огромен труд в продължение на 5-6 години да създадем специално Вагнеровите спектакли. И ние наистина се чувствахме като такива, защото сме част от вас и вие - част от нас. Ние сме вашите помощници в дипломатическата ви мисия, а вие сте нашата публика", каза Карталов. 

DOCENDO DISCIMUS му бе връчена от директора на Дипломатическия институт Таня Михайлова пред самата сцена за предстоящите спектакли на "Набуко" от Джузепе Верди на площад "Александър Невски" в столицата. Там текат последните репетиции за постановката, която ще бъде представена от изпълнители от пет държави от 23-31 юли. По време на церемонията присъстваха две от изпълнителките на Абигаил, Сузана Бранкини и Радостина Николаева, Шай Блох (Фенена), Даниел Дамянов (Измаел), Ангел Христов (върховен жрец), Красимир Динев (Абдало) и Елена Стоянова (Анна). 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Мисля, че генерално човек не може да живее без религия. Някои могат да я заместват с култура, какъвто е случаят при мен.”

Марио Варгас Льоса, перуански писател, роден на 28 март преди 87 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията