Цигуларят Светлин Русев (40) е новият концертмайстор на оркестъра на романска Швейцария, съобщи bnr.bg. Той е бил избран след конкурс от музикалния директор на състава Джонатан Нот. Цигуларят е професор е в Парижката консерватория, която е завършил, и е артистичен директор на Софийската филхармония. Свири на цигулка Страдивари от 1710 г. "Camposelice", предоставена от Музикалната фондация Nippon.

Започва кариерата си на концертмайстор през 2000 г. с Оркестъра на Оверн, а през 2005-а поема лидерското място във Филхармонията на Френското радио. Бил е концертмайстор и на Сеулската филхармония от 2008 до началото на 2016 г. Носител е на множество международни награди, най-престижните сред които са от конкурсите в Индианаполис, Мелбърн, "Маргарита Лонг – Жак Тибо". През 2001 г. е отличен с Голямата награда, Специалната награда на публиката и Специалната награда за най-добра интерпретация на концерт от Й. С. Бах на Първия международен конкурс в Сендай, Япония. По време на изложбата Мидем в Кан през 2000 г. е определен за "класическо откровение" на aсоциацията Адами, а през 2001 г. е избран за спонсорство от Корпоративната фондация на Natexis-BanquesPopulaires.

Оркестърът на романска Швейцария е създаден през 1918 г. от Ернест Ансерме, който го дирижира почти 50 години.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Не свири нищо модно. Времето е скъпо. Трябва да имаме по сто човешки живота, за да се запознаем с всичко хубаво, което съществува на света.“

Роберт Шуман, германски пианист и композитор, роден на 8 юни преди 213 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"