Сърбинът Богдан Росчич, президент на класическия отдел на концерна "Сони", ще поеме ръководството на Виенската държавна опера от сезон 2020/2021, съобщи derstandard.at. Тогава изтича договорът на Доминик Майер. 

Росчич се познава с най-известните певци и диригенти в света, посочи министърът на културата на Австрия Томас Дрозда, за да мотивира назначението. 52-годишният сърбин ще осъществи и смяна на поколенията в операта, тъй като е от по-младата генерация. Неговата концепция впечатлила силно журито в министерството. Според нея бъдещите топ звезди в операта ще са от Виена, а репертоарът ще е "версия 4.0".

Самият Росчич споделя, че решението да ръководи операта е най-важното досега в живота му. Той е готов да се противопостави на конкуренцията "за времето и парите на публиката". Бъдещият директор е оптимист, но дава пример с Америка, където "вляво е Бродуей, вдясно Netflix" - пример, който илюстрира колко трудно операта си пробива път в днешния високотехнологичен и мултимедиен живот. 

Росчич посочва Густав Малер като светлия пример, който ще следва. През 2022 г. ще се честват 125 г. откакто композиторът също оглавява операта във Виена. Концепцията на Росич се казва "Vorwarts zu Mahler". 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Мисля, че генерално човек не може да живее без религия. Някои могат да я заместват с култура, какъвто е случаят при мен.”

Марио Варгас Льоса, перуански писател, роден на 28 март преди 87 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията