Полша иска да откупи от семейството на принц Чарторицки "Дамата с хермелина" на Леонардо да Винчи, съобщи Artprice, цитиран от "Сега".

Платното е изложено в държавния замък Вавел в Краков. Правителството е готово да даде 240 млн. долара, за да купи творбата на Да Винчи заедно с други произведения на изкуството, собственост на фондацията, която управлява притежанията на известната аристократична фамилия.

Самата картина е застрахована за 300 млн. евро, когато е на път, а цялата колекция преди е била оценявана на 1,07 млрд. долара.

„Колекцията Чарторицки е събирана над 200 години и една от най-ценните в света иби било добре, ако стане собственост на държавата“, е заявил полският заместник-министър на културата Ярослав Селин. 

„Дамата с хермелина” (Dama con l'ermellino) е нарисувана в края на ХV век от Леонардо да Винчи. Според историците прототипът е Чечилия Галерани - любовница на херцога на Милано - Людовико Сфорца. Картината е купена в Италия от полския държавник и писател Адам Чарторицки през 1798 г. През Втората световна война е отнесена в Германия от нацистите. В края на войната тя е открита във вилата на Ханс Франк и върната в Краков.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Няма фиксиран или постоянен авторитет, а непрекъснат обмен на взаимна, временна, и преди всичко доброволна власт и подчинение“.

Михаил Бакунин, руски мислител и революционер, роден на 30 май преди 209 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"