Музикантите от Софийската филхармония ще протестират пред министерството на културата в петък от 10 ч., съобщи БНР. Причината е , че в последните дни на кабинета Борисов е обявен конкурс за директор на филхармонията. Синдикатите смятат, че това е неморално и настояват конкурсът да бъде отменен.

Те припомнят как преди няколко години  е извършен ремонт за 2 млн. лева , след което залата протекла върху инструментите. Наложило се е повторно да се ремонтира и това станало с парите им от заплатите. Случаят илюстрира постоянните проблеми в управлението на филхармонията. 

„Нещата, които се случват в продължение на доста години в Софийска филхармония, водят до най-различни турбуленции, до най-различни лобирания и интереси, които едни или други хора, които са извън филхармонията, се опитват да прокарват и в повечето случаи тези интереси не съвпадат с тези, които произвеждат музиката - оркестърът и хорът“, заяви пред радиото Чавдар Нейков, заместник-председател на Федерация "Култура" към КНСБ.

В момента филхармонията се ръководи от служебно назначената директорка Светлина Терзиева-Ангелова. Тя бе кандидат в предния конкурс, който завърши през април 2015 г. с нулев резултат - "нито един от кандидатите не бе събрал достатъчен брой точки", припомни "Дневник". Как точно са набрани тези точки обаче министерството отказва да разкрие. Нито анкетните карти, нито имената на назначените от министъра в комисиите лица стават публично достояние след конкурсите - дори по Закона за достъп до информация.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.