Синдикатите в музикално-сценичните театри се надигнаха срещу политиката на управляващите. Това става ясно от остро отворено писмо, изпратено до министъра на културата Вежди Рашидов, финансовия министър Владислав Горанов и парламентарните комисии по култура и финанси, публикувано от „Офнюз”.

"Музикално сценичен арт" към КНСБ и "Театър, музика и танц" към КТ "Подкрепа" заявяват, че ако "реформата" в културната сфера продължи, музикално-сценичните институти ще се обезличат и ще се превърнат в "отворени" сцени.

Творците настояват за незабавен диалог с Министерството на културата и с другите отговорни институции, за да се договорят нови начини на финансиране, тъй като заплатите им не били вдигани от 2009 г. Според тях сегашния метод за плащане силно ограничава музикалните институции, като дори е възможно да се стигне до допълнително съкращаване на щатни бройки, което ще съсипе музикалните институти. Затова искат незабавен разговор с управляващите, както и музикално-сценичните изкуства да се управляват от отделна дирекция, която да е наясно с особеностите им. Спешно се иска увеличаване на заплатите на 1500 души, които са физически и психически изтощени и демотивирани.

От синдикатите посочват и редица негативи, които "експерименталната реформа" на Рашидов е донесла на творческите колективи. Протестиращите са силно възмутени от ниските пенсии, с които се пенсионират въпреки образованието и уменията си.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.