Синдикатите в музикално-сценичните театри се надигнаха срещу политиката на управляващите. Това става ясно от остро отворено писмо, изпратено до министъра на културата Вежди Рашидов, финансовия министър Владислав Горанов и парламентарните комисии по култура и финанси, публикувано от „Офнюз”.

"Музикално сценичен арт" към КНСБ и "Театър, музика и танц" към КТ "Подкрепа" заявяват, че ако "реформата" в културната сфера продължи, музикално-сценичните институти ще се обезличат и ще се превърнат в "отворени" сцени.

Творците настояват за незабавен диалог с Министерството на културата и с другите отговорни институции, за да се договорят нови начини на финансиране, тъй като заплатите им не били вдигани от 2009 г. Според тях сегашния метод за плащане силно ограничава музикалните институции, като дори е възможно да се стигне до допълнително съкращаване на щатни бройки, което ще съсипе музикалните институти. Затова искат незабавен разговор с управляващите, както и музикално-сценичните изкуства да се управляват от отделна дирекция, която да е наясно с особеностите им. Спешно се иска увеличаване на заплатите на 1500 души, които са физически и психически изтощени и демотивирани.

От синдикатите посочват и редица негативи, които "експерименталната реформа" на Рашидов е донесла на творческите колективи. Протестиращите са силно възмутени от ниските пенсии, с които се пенсионират въпреки образованието и уменията си.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

 „Писането е форма на терапия. Понякога се чудя как тези, които не пишат, композират или рисуват, успяват да се измъкнат от лудостта, меланхолията, паниката и страха в човешкия живот.”

Греъм Грийн, английски писател, роден на 2 октомври преди 119 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?