След седемгодишен ремонт държавната опера в Берлин на историческия булевард "Unter den Linden" ще отвори врати, разказва в репортаж nytimes.com.

Строителните работи се проточиха много по-дълго от очакваното и струваха 473 млн. долара. Новите помещения включват 115-метров подземен тунел, свързващ репетиционния център с главната сцена. Той беше главната причина за забавянето. 

Сезонът ще се открие на 30 септември с концерта "Szenen aus Goethes Faust", режисиран от музикалния директор Даниел Баренбойм. Той всъщност ще е извън операта. До 8 октомври техниците имат срок да овладеят новото компютърно контролирано сценично оборудване. След това ще започнат репетиции. На 7 декември зрителите трябва да се разположат в новата блестяща зала, за да чуят концерт с произведения на Менделсон-Бартолди, Рихард Щраус и др. композитори. Сезонът включва седем премиери и 16 симфонични концерта.

Операта е открита през 1742 г. от пруския крал Фридрих ІІ. Оттогава е разрушавана три пъти - от пожар през ХІХ в. и два пъти през Втората световна война. След разделянето на Германия сградата остава на територията на ГДР, която е възстановява през 1955 г. в стил "социалистическо рококо". 

През 2008 г. местният парламент решава да прави ремонт заради подпочвените води. Тогава Баренбойм настоява да се подобри и акустиката.  Оригиналният таван на театъра е повдигнат с 5 м, а пространството над най-горния балкон е облицовано с керамична акустична мрежа, която  разпределя звука равномерно. Според главния акустик Мартин Феркаммен от Peutz Consult GmbH качеството на тона ще бъде по-топло и ще има повече пространство. 

"Зрителите ще могат да усетят вибрациите на певците или на виолончелото", казва той.

Броят на местата е намален от 1398 на 1356, за да създаде повече комфорт и по-добра видимост.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света.”

Стив Маккуин, американски актьор, роден на 24 март преди 95 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...