offnews.bg

Името на Боно от U2 също излезе от досиетата "Парадайс" (рай - англ.).

"Групата му никога не е била там и изглежда, че и той не е бил. Но Боно открил възможността за инвестиции, която е търсил, в Литва. Фронтменът на U2 е използвал компания, базирана в Малта, за да плати дела си в търговски център в малък град в северозападната част на страната, разкриват досиетата "Парадайс", пише една от медиите, участвали в мащабното журналистическо разследване - британският в. "Гардиън".

Певецът, чието истинско име е Пол Хюсън, е бил инвеститор в малтийската компания "Nude Estates", която е купила мола "Aušra" (зора - латв.) за 5.8 милиона евро (£5.1 млн.) малко след откриването му през 2017 г.

"Nude Estates" включва едноименна литовска компания, която управлява имота в литовския град Утена, който се намира на 97 км от столицата Вилнюс.

През 2012 г. бизнесът с търговския център бил прехвърлен на компания на остров Гърнзи (Великобритания), наречена "Nude Estates 1".

Малта е юрисдикция с ниски данъци. За чуждестранни инвеститори данъкът върху печалбата е намален до 5%. В Гърнзи няма данък върху печалбата на компаниите, въпреки че парите, върнати във Великобритания или Ирландия се облагат, уточнява британското издание.

Говорителка на Боно коментира пред "Гардиън": Боно беше миноритарен инвеститор в "Nude Estates Malta" Ltd, законно регистрирана компания в Малта, до доброволното му оттегляне през 2015 г. Малта е утвърдена сред холдинговите компании юрисдикция в рамките на ЕС".

 

РАЗСЛЕДВАНЕТО

Световното разследване "Досиетата "Парадайс" разкрива връзките с офшорни компании на някои от най-влиятелните личности и компании по света. От близо 13.4-те милиона файла излизат имената на повече от 120 политици и световни лидери, включително кралица Елизабет II, хора от обкръжението на американския президент Доналд Тръмп. То показва механизмите, чрез които големи международни компании (като Apple и Nike) избягват плащането на данъци или плащат много по-малко.

Материалите са изтекли от няколко големи офшорни доставчици и компании, регистрирани в 19 данъчни убежища. В оповестяването им се включиха Международният консорциум на разследващите журналисти с партньори като Guardian, BBC и New York Times.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Все още обичам хората, които съм обичала, независимо че ги избягвам, когато ги срещна на улицата.”

Ума Търман, американска актриса, родена на 29 април преди 55 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.