Мадридската кралска опера Teatro Real улесни революционно незрящите, съобщи „Light”. На входа й те могат да сканират код BIDI със смартфона си чрез предварително сваленото безплатно приложение Teatro Real Accesible. Благодарение на него посетителите със зрителни проблеми едновременно с музиката чуват описание на сцената, костюмите и случващото се в залата, както и субтитрите в съкратен вариант.

Приложението е достъпно в Google Play и Apple Store и предлага аудиогид в реално време по време на представлението. Първата постановка, за която улеснението действа, е операта "Джани Скики" на Джакомо Пучини с постановчик Уди Алън.

"Това приложение е пореден напредък за слепите хора. Доскоро можехме да се информираме предварително за съдържанието, да прочетем либретото, но на практика възприемахме операта като концерт. ", казва за „Light” испанският писател Хесус Алберто Хил Пардо, член на кръга "Поезия и проза от слепи писатели и поети". "Добре постигнато е и равновесието между музиката и текста, така че да загубим минимално от цялостната постановка", казва той.

Приложението е разработено от фирмата Sdos по поръчка на Teatro Real и фондация Vodafone. Подкрепено е от Кралската асоциация за хората с увреждания.

Операта Teatro Real е вероятно най-достъпният театър в света за хора с аудио-визуални проблеми. Миналата година в залата беше инсталирано устройство, подобряващо възприемането на звука от хора със слухови апарати и протези.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Хората не са се научили да се уважават един друг, затова не уважават и живота.“

Хайнрих Ман, германски писател, роден на 27 март преди 152 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията