Емблематичния танцов спектакъл „Нестинарка“ от Марин Големинов  се посвещава на 90 години български балет и 110-та годишнина от рождението на великия български композитор Марин Големинов, оставил ярка следа в българското и световното музикално наследство. 

Премиерните представления ще се състоят на 23 и на 29 май на сцената на Държавна опера-Стара Загора. В главните роли са Анелия Димитрова, Веса Тонова, Фиорди Лоха, Ивайло Янев  и Станко Танев.

В „Нестинарка“ участва цялата многонационална балетна трупа на Държавна опера-Стара Загора, в която танцуват балетни артисти от България, Албания, Великобритания, Франция, Италия, Япония, Тайван, Южна Корея. След класическите продукции на „Лебедово езеро“, „Делвата“, „Фантастичното дюкянче“, неоромантичните балети „Ромео и Жулиета“ и „Полет към светлината“, балетния спектакъл за деца и възрастни „Снежанка и седемте джуджета“ „Нестинарка“ е първото голямо българско балетно заглавие, което ще влезе в репертоара на международната трупа. 

Творческият екип с хореограф – Олеся Пантикина, поставя съвременен вариант на танцовия спектакъл по оригиналната хореография на Маргарита Арнаудова. Създателката на първата българска модерна трупа „Арабеск“ дава хореографски изказ на изключителната музика на Марин Големинов през 1978 година и след това поставя незабравимата пълна версия на балета „Нестинрка“ специално за Националния балет, в която танцува в главната роля и примабалерината Силвия Томова – настоящ художествен ръководител на балета на Старозагорската опера. Танцовият спектакъл преплита етно мотивите на един истински ритуал, който се разиграва в Деня на Светите Константин и Елена, и личната драма на едно влюбено момиче. За огненото въздействие на творбата, наситена с български драматизъм, ще допринесат грандиозната сценография и костюми на Иван Токаджиев и Ана-Мария Токаджиева.

С това емблематично българско заглавие ръководството на Държавна опера-Стара Загора цели да привлече вниманието към безсмъртното творчество на музикалния гений на Марин Големинов – един от малкото български композитори със световно признание. Пресъздаването на знаков за българската фолклорна традиция ритуал е в основата на сюжета на балета – любопитен и атрактивен за публики от цял свят и от всички възрасти.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Знам какво мога като актьор и какво не. Робърт де Ниро може и нищо да не прави… Аз не мога…”

Кристоф Ламбер, френско-американски актьор, роден на 29 март преди 66 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията