Ева-Мария Райкова, "СЕГА"

Италианското правителство излезе с изявление, че ще блокира предварително обещаните на Лувъра в Париж произведения на Леонардо да Винчи, които са част от колекциите на галерия "Уфици". Отказът идва две години след обещанието на тогавашния италиански министър на културата Дарио Франсечини да изпрати картини и рисунки за предстоящата изложба, посветена на италианския художник в Париж през есента, с която се отбелязват 500 години от смъртта на Да Винчи.

Айке Шмид, директор на "Уфици" във Флоренция, каза, че трите поискани от Лувъра картини на Леонардо от колекцията на италианската галерия няма да бъдат видени в Париж. Това са "Благовещение" (1472 г.), "Поклонението на влъхвите"  (1481 г.) и "Кръщението Христово" ( 1475 г. ) "Смятам, че колегите от Франция ще ме подкрепят, че прилагам същите правила за нашите картини, които те прилагат за Мона Лиза", каза Шмид във връзка с политиката на Лувъра да не излага най-известната картина на Леонардо никъде другаде по света.

Заместник-министърът на културата на Италия аргументира отказа пред вестник "Кориере де ла сера" с думите "Леонардо е италианец; той само умира във Франция и затова да изпратим всички тези картини в Лувъра, би означавало да поставим Италия на ръба на голям конфликт. " 

В. "Таймс" припомня, че изпращането  и "гостуването" на произведения на изкуството в различни галерии отдавна се е превърнало в дипломатически похват. Така например в края на 2017 г., когато беше открит клонът на Лувъра в Абу Даби, 13 френски музея изпратиха 300 произведения от колекциите си. 

  • КНИГАТА

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин