Германия отбелязва 200-годишнината от рождението на  пианистката Клара Шуман (1819-1896), съпругата на големия композитор Роберт Шуман и покровителка на Йоханес Брамс – композитор, пианист и диригент.. 

В Бон до 16 юни 2019 г. се провежда ХХІІ издание на Фестивала „Шуман“,  като тази година е под надслова „Възлюблена Клара“. Фестивалът предлага програма от 16 събития, които отдават дължимото на  „жената, представляваща изключение не само в музикалната история“, според концепцията на организаторите Маркус Шук и Улрих Буман.

„Клара Шуман не би могла да бъде представена само в една роля: тя бе едновременно съпруга и майка на осем деца, тя бе и най-прочутата пианистка на ХІХ век, композитор и мениджър на собствената си кариера, педагог,съветник. И фестивалът „Шуман“ се опитва да пресъздаде това многолико богатство на една необичайна личност“, пише „Дойче веле“. 

Фестивалът специално набляга върху факта, че благодарение на все по-задълбочените изследвания на нейния живот и епохата, става все по-ясно, че личността на Клара Шуман изплува отвъд сянката на мъжете в живота й:

„Нейният баща Фридрих Викя е обучавал да стане най-добрата сред пианистите. Нейният съпруг Роберт Шуман е дал съгласието си да направи концертна кариера, но е възпрепятствал композирането й. За Йоханес Брамс Клара Шуман е била уважаван съветник и съкровен приятел. Но с проучванията, започнати през последните години, тя постепенно излиза от сянката на мъжете в своя живот“.

В Лайпциг, където Клара Шуман е прекарала първите си 25 години, също през цялата година се провеждат събития, които започнаха още през януари 2019 г., отбелязва classicfm.bg. Тук само на девет години тя прави успешния си концертен дебют в Гевандхаус, а след това концертира в Париж, Виена, Копенхаген, Санкт Петербург и именно по време на лайпцигския си период се омъжва за Роберт Шуман. Още през миналата 2018 г. градът се обедини около проекта „Clara 19“ и беше заделена сумата от 75 000 евро, а сред акцентите с интерес се очаква представянето на Концерта за пиано и оркестър, ор.7 от Клара Шуман, който ще бъде изпълнен от латвийската пианистка Лаума Скриде и Гевандхаус оркестър, под диригентството на Андрис Нелсонс.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията