ОГНЯН СТАМБОЛИЕВ

Дългоочакваният втори брой за т.г. на „Съвременник“ е най-сетне в книжарниците. Може да се съжалява, че разпространението на това прекрасно и оцеляло благодарения на големия ни писател Владимир Зарев и помощта на ИК „Труд“ издание е вече ограничено и не достатъчно рекламирано, но е добре, че все пак го има. В 320-те му страници, както винаги, има стойностна, първокласна световна, а също и добра българска литература (но може би световната тук трябва да е повече!), както и интересен художник. Новият брой започва с  английската модерна класичка, майстор на психологическата проза, Едит Уортън. „Пробният камък“  (в отличния превод на Йордан Костурков) е първият от прочутите й нюйоркски романи за модерното висше общество в духа великия романист и неин сърдечен приятел и ментор, класика Хенри Джеймс. Следват петима майстори на разказа от Щатите – Артър Робинсън, Стенли Елкин, Джей Маккирни, Рик Демариник и Джъстин Торес (в превод на Божидар Стойков). И петимата са много интересни, оригинални разказвачи. Подборката е една малка антология, която ни дава добра  представа за днешната кратка американска проза. 

От поетите се открояват Надя Попова и румънският поет от Молдова Лео Бутнару (род. 1949), в превод на пишещия тези редове. В неговата поезия органично и щастливо съжителстват две несъвместими качество – метафоричното мислене, емоционално- образното възприемане на света с една хаплива ирония и дори сарказъм:

Любов

Сърцето 

на мъжа и сърцето на жената

се приближиха дотолкова,

че между тях

остана само

песъчинка – бъдещ бисер

или началото на пустиня…

Още двама световни автори присъстват в този нови и богат брой: немският  писател и критик Малте Хервиг (род. 1972) с откъси от книгата му „Франсоаз жило или Жената, която казва „Не“ (с интересни текстове за Пикасо и Матис) превод на Диана Лазарова/, а също и  прочутия, особено в периода между двете войни и у нас, а през комунизма забранен, италиански писател и философ, един от големите мислители на ХХ век,  Джовани Папини (1881- 1956) с цикъла разкази „Бягащото огледало“ (превод О. Ст.).

От нашите автори се открояват с добрата си кратка проза отдавна утвърдените Палми Ранчев, Мартен Калеев, а също и Радослав Петкашев, Анжелина Бъчварова, Иван С. Вълев.

И в този брой има голям критически преглед на нови и не много нови книги от критиците Патриция Николова и Митков Новков.

Художникът на този брой, Евгени Колев (род. 1957, Велико Търново) се оказа истинско откритие. Добре е, че редакцията го е представила така добре, с чудесни репродукции на прекрасните му платна. Ще си позволя да цитирам оценката на художествената критичка  Вихра Пешева:

„Тези картини са в стилистика, която по-скоро носи характера и наследството на западноевропейските традиции в готическото, средновековното и донякъде на северно ренесансовото изкуство, отколкото на националното. Съвършенството на многослойната им техника на полагането на маслените бои в десетки фини слоеве един върху друг, прави тази живопис дълбока, прозрачна като емайл. Приканва до близост и докосване. Погледът иска да проникне  надълбоко под повърхността на картината, а мисълта да разгадае този удивителен фантастично реален свят.“

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Ако искате най-добрите филми да получават „Оскар“, трябва да има 10-годишна пауза между церемониите.“

Мат Деймън, американски актьор, роден на 8 октомври преди 54 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.