Държавна агенция „Архиви“ (ДДА) обяви създаването на нов сайт - „Съветската окупация в България (1944 – 1947 г.)". Платформата е част от тематичната дигитална колекция „Архивите говорят“.
Публикувани са 1472 документа с 2670 изображения. Огромна част от тях се публикуват за първи път. Събрани са от 27 архива, като най-ценните се съхраняват в Централния държавен архив.
Безценните документи показват колосалните грабежи на съветските войници в България - публикувани са подробни описи за вещи, продукти, материли, ограбени в различни региони на страната.
„Сред безспорните приноси на тази платформа е и изготвеният списък на жертвите на Червената армия в България, извлечен от самите документи. Той дава възможност на техните роднини и съграждани да научат по-конкретно каква е била съдбата на тези хора“, отбелязват от ДАА.
---
---
По думите им целта на Държавна агенция „Архиви“ е чрез този уебсайт да запълни важна и съществена празнина в познанията на цялото ни общество за близкото минало, а очакванията към него са той да намери и свое логично продължение в научните изследвания, документалистиката и публицистиката. Намерението на съставителския екип е той да бъде периодично разширяван и обогатяван с нови документи, казват още те.
"Убеден съм, че сайтът „Съветската окупация на България (1944 – 1947") ще предизвика обществен интерес и публичен отзвук. Надявам се той да запълни важна и съществена празнина в познанията на цялото ни общество за близкото минало. Очаквам по някакъв начин той да намери и свое логично продължение в научните изследвания, документалистиката и публицистиката. Изказвам и специална благодарност на колегите, които работиха върху подбора и анотацията на документите: д-р Йордан Мантарлиев – главен експерт в отдел „Обработване на архивните фондове“ на Централния държавен архив, Мирослав Коев – началник-отдел „Издателска и информационна дейност“, Божидар Михайлов и Адриана Попова – главни специалисти в същия отдел, Асен Тодоров – главен експерт в отдел „Популяризаторска дейност и международно сътрудничество“ в дирекция „Публичност на архивите“, както и на всички колеги експерти в отделите „Държавен архив“ в страната", пише Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви“.