Държавна агенция „Архиви“ (ДДА) обяви създаването на нов сайт - „Съветската окупация в България (1944 – 1947 г.)". Платформата е част от тематичната дигитална колекция „Архивите говорят“.

Публикувани са 1472 документа с 2670 изображения. Огромна част от тях се публикуват за първи път. Събрани са от 27 архива, като най-ценните се съхраняват в Централния държавен архив. 

Безценните документи показват колосалните грабежи на съветските войници в България - публикувани са подробни описи за вещи, продукти, материли, ограбени в различни региони на страната. 

„Сред безспорните приноси на тази платформа е и изготвеният списък на жертвите на Червената армия в България, извлечен от самите документи. Той дава възможност на техните роднини и съграждани да научат по-конкретно каква е била съдбата на тези хора“, отбелязват от ДАА. 

---

---

По думите им целта на Държавна агенция „Архиви“ е чрез този уебсайт да запълни важна и съществена празнина в познанията на цялото ни общество за близкото минало, а очакванията към него са той да намери и свое логично продължение в научните изследвания, документалистиката и публицистиката. Намерението на съставителския екип е той да бъде периодично разширяван и обогатяван с нови документи, казват още те.

"Убеден съм, че сайтът „Съветската окупация на България (1944 – 1947") ще предизвика обществен интерес и публичен отзвук. Надявам се той да запълни важна и съществена празнина в познанията на цялото ни общество за близкото минало. Очаквам по някакъв начин той да намери и свое логично продължение в научните изследвания, документалистиката и публицистиката. Изказвам и специална благодарност на колегите, които работиха върху подбора и анотацията на документите: д-р Йордан Мантарлиев – главен експерт в отдел „Обработване на архивните фондове“ на Централния държавен архив, Мирослав Коев – началник-отдел „Издателска и информационна дейност“, Божидар Михайлов и Адриана Попова – главни специалисти в същия отдел, Асен Тодоров – главен експерт в отдел „Популяризаторска дейност и международно сътрудничество“ в дирекция „Публичност на архивите“, както и на всички колеги експерти в отделите „Държавен архив“ в страната", пише Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви“.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.