ПОЛИНА ПАУНОВА, „Фейсбук“

Нещо съм чувствителна напоследък на тема журналистика и как човек живее нормално с дохода от нея. Та...

Тази вечер бе поставен един основен въпрос за журналистиката у нас. За какво се взема висока/адекватна заплата в тоя бранш. За да питаш, или за да не питаш.

Жанрът "Питай премиера" очевидно е изобретен като "извинение" от страна на журналистите, че ще питат. А те и това не правят. Но както и да е - за 30 минути имаше два въпроса: единият за собствеността на Юлен, а другият за корупцията. И двата въпроса бяха зададени от "зрители". Водещият изглежда, че не събра смелост да ги зададе от свое име, с необходимите уточнения, които да ги направят ясни за зрителите.

Нямаше въпрос за законите Пеевски. Нямаше въпрос за връзките ПИБ/медии - очевидно и зимен туризъм. Нямаше въпрос за прокуратурата и разследванията (в смисъла на корупцията). Нямаше въпрос за БНТ. Нямаше въпрос за Валери Симеонов. Айде за Симеонов имаше. Ама питането ще "ще му поискате ли оставката" не е питане, всъщност.

И всичко това заради една вметка на Борисов за заплатата на Хекимян.

Журналистите работят това. Да питат. И категорично не е лошо да получават адекватни пари за това. Даже е наложително. Защото те (ние) от това живеем. Казвам го със самочувствието на човек тръгнал си от медията на Пеевски, където вземаше доста висока заплата. И избрал друга, никак не конкурентна. Казвам го като човек, който работеше доскоро на три места. А вече на две. А работи на две заради пазаруването на медии. И на журналисти.

А това се случва именно заради незададените въпроси.

Така че - скъпи колеги, заслужете си високите заплати. ПИТАЙТЕ, МАМА МУ СТАРА.

Когато питате сте защитени. Няма как всички да бъдат пратени в лайфстайла. Защото, когато питате ще застанем зад вас. И все ще измислим нещо.

Когато питате и ви уволнят ще стане ясно, че високата заплата е легален подкуп за мълчание. Тогава някак би имало надежда.

Сега такава няма. Има статуси във фейсбук.

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Не са ми интересни особняците. Интересувам се от обикновения човек, озовал се в необичайна ситуация.“

Сюзън Сарандън, американска актриса, родена 4 октомври преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.