Емблематичният роман на Ерих Мария Ремарк „Искрица живот” излиза в поредицата на издателство „Хермес” „Клуб Класика“. Книгата ще бъде в книжарниците от 25 февруари. Преводът е дело на Емилия Драганова. 

Ремарк издава романа си през 1952 г. В него той разширява тематичния кръг на антивоенното и антифашистко си творчество. Използвайки съдебни протоколи и свидетелски показания за преживените ужаси в концентрационните лагери авторът пресъздава един потресаващ свят на безправие, насилие и издевателства. Романът е посветен на сестра му Елфриде, която е екзекутирана заради критиката си на режима.

РЕМАРК (1898–1970) е един от най-известните и най-четени германски писатели. Творчеството му обхваща 15 романа, преведени на 60 езика. Автор е и на пиеси, разкази и поезия. През 1933 г. антивоенният му роман „На Западния фронт нищо ново“ и продължението му са публично изгорени. Писателят е лишен от германско гражданство. Емигрира в САЩ, а след войната се установява в Швейцария. Докато е в изгнание, създава още 10 романа, сред които и „Искрица живот“.

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...