Фондацията на Андрю Лойд Уебър продължава да подкрепя  младите артисти, съобщи classicfm.bg. Две програми ще получат значителни субсидии с цел да помогнат развитието на подрастващите музиканти - финансирането е присъдено на организации в Югоизточна и Северна Ирландия и неговият дял от общата субсидия възлиза на 153 000 британски лири. Помощта е насочена най-вече към различни младежки оркестри и инструменталисти на възраст от 14 до 23 години, които ще могат да посещават майсторски класове и ще получат възможност да изнасят концерти в реномирани зали. Освен подкрепата за музикантите Андрю Лойд Уебър подава ръка и на тийнейджъри в Единбург за тяхното професионално обучение по театрална драматургия, предвидена е и субсидия в областта на културното наследство. 

Основана още през 1992 г., фондацията на британския композитор вече ще дарява безвъзмездни средства на повече от 255 получатели, а общата сума към всички млади хора на изкуството, възлиза на близо един милион лири. Желанието на Андрю Лойд Уебър е да подкрепя изкуствата, културата и наследството на територията на Обединеното кралство, като основната част от средствата се даряват от самия него.

 „Развълнуван съм, че моята фондация може да помогне по този начин“,  споделя 67-годишният композитор при официалното обявяване на субсидиите на 30 ноември, цитиран от списанието Classical Music. „От началните и средни училища, през следдипломната и професионална подготовка, тези проекти посочват важността на съществуването на артистите и ги подпомага с умения, опит и подкрепа. Това е необходимо за творческата индустрия на Великобритания, за да продължи тя да процъфтява“.

АНДРЮ ЛОЙД УЕБЪР е британски композитор предимно на мюзикъли, роден на 22 март 1948 г..Той е един от най-известните композитори от края на ХХ век с многото си успешни постановки, които се играят в продължение на десетилетия в театрите Бродуей (в Ню Йорк) и Уест енд (в Лондон). Написал е 16 мюзикъла, два саундтрака и латински Реквием. Голяма част от мюзикълите са станали известни хитове и извън театралните постановки.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.