Документалният HBO Original филм “Елизабет Тейлър: Изгубените записи”, режисиран от Нанет Бърщайн (“Hillary,” “The Kid Stays in the Picture”), дебютира на 4 август, неделя, в онлайн стрийминг платформата Max. Световната премиера на филма се състоя на фестивала в Кан тази година. 

В него холивудската легенда Елизабет Тейлър разказва своята история. Чрез наскоро възстановени интервюта с Тейлър и чрез безпрецедентен достъп до личния й архив, филмът разкрива комплицирания вътрешен живот и уязвимостта на холивудската легенда, като същевременно предизвиква публиката да преосмисли нейните постижения и наследство.

През 1964 г., на върха на славата си, Елизабет Тейлър дава на журналиста Ричард Мериман откровено интервю. Извличайки 40 часа от наскоро открити аудио интервюта и давайки изключителен достъп до лични снимки, клипове, архивни записи и новинарски кадри, “Елизабет Тейлър: Изгубените записи” предоставя най-интимния портрет на актрисата досега. Скромна, непристойна, чаровна, честна, понякога разочарована, Тейлър оживява, докато обсъжда филмовия си дебют през 1943 г. в „Ласи се завръща у дома” и борбата си да се освободи от ограниченията на ролите на очарователно невинно момиче. Разказва и за еталонните си роли в „Гигант“, „Котка върху горещ ламаринен покрив“ и „Бътърфийлд 8“, за който печели първата си награда "Оскар", както и за ексцесиите по време на снимките на проблемния епичен филм от 1963 г. „Клеопатра“.

Тейлър също така говори открито за своите бракове и деца, за близките си приятелства с Рок Хъдсън, Монтгомъри Клифт и Роди Макдауол и за петия си брак с Ричард Бъртън, с когото си партнира в „Кой се страхува от Вирджиния Улф?“, за който печели втората си награда "Оскар". Разговорите с неизменната икона на киното разкриват жена, която е в противоречие с образа си на екрана, копнееща за уважение и разбирателство, докато е постоянно под микроскопа на наблюдателната преса и на обществеността. 

Освен Елизабет Тейлър в документалния филм ще бъдат видяни още актьорите Роди Макдауол, Деби Рейнолдс, Ричард Бъртън, Джордж Хамилтън, продуцента Сам Маркс, агентите Марион Розенбърг и Джон Хейман, дългогодишният й асистент Тим Менделсън и приятелите й Лиз Смит и Дорис Бринър.

 

Трейлърът тук

 

 

 

 

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.