Починала е проф. Венче Попова, съобщи във фейсбук страницата си поетът Иван Брегов. Тя беше уважаван езиковед и първата жена преподавател в Катедрата по български език в Софийския университет, отбелзва БТА

ВЕНЧЕ ПОПОВА е родена на 11 януари 1931 г. в Свищов. Средното си образование завършва в София и веднага е приета за студент по българска филология в Софийския университет. Завършва през 1952 г., а от следващата е аспирант на проф. Любомир Андрейчин по съвременен български език във Филологическия факултет. От 1956 г. е хоноруван асистент, а през 1958 г. заема редовно асистентско място. Доктор по филология от 1966 г. В периода 1968-1969 г. специализира сърбохърватски език и славистика в университетите в Нови сад и Белград в бивша Югославия. През 1974 г. се хабилитира за доцент, а от 1990 г. е професор по български език.

Проф. В. Попова чете в Софийския университет курсовете по съвременен български език; История на българския книжовен език и Стилистика. Активно участва и в изграждането на преподаването по български език в Пловдивския университет, където дълги години води преподаването по История на българския книжовен език и по Стилистика.

Важна част от дейността на проф. В. Попова заема международната българистика и славистика. Чете лекции по български език в Ягелонския университет в Краков, Полша (1964 – 1966 г.), преподава български език в университетите в Упсала и Стокхолм, Швеция (1975 - 1978), води лекции в Регенсбург (1978) и Хамбург (1982), Германия и в Сидни и Мелбърн, Австралия (1985). В периода 1974 – 1988 г. е директор на Международния летен семинар по български език и култура.

Проф. В. Попова е член на Съюза на българските журналисти, на Съюза на преводачите в България, на Дружеството на филолозите българисти, на Международната комисия по славянски книжовни езици към Международния комитет на славистите.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.