Френският писател Мишел Пейрамор, автор на над сто романа, е починал на 101 години, съобщи медиите в родината му, цитирайки издателство "Калман-Леви".

"Напусна ни (...) майстор на историческия разказ, автор на монументални творби, на повече от сто романа, се казва в пост на издателството в "Туитър". В съобщението им се посочва, че писателят бил много привързан към родния си град Брив ла Гаярд, съосновател на панаир на книгата в града. Лауреат е на най-престижната френска литературна награда за цялостно творчество.

Произведенията му са преведени на 15 езика. Познат е и на българската читателска публика.

МИШЕЛ ПЕЙРАМОР е роден през 1922 г. в Брив ла Гаярд, Франция. Започва писателската си кариера като поет, но след това работи като журналист във френския вестник "Ла Монтен" (La Montagne), а едва след премиерата на първия си роман през 1954 г. се отдава на литературата. През 1955 г.издава и първата историческа книга „Le Bal des ribauds“, която търпи редица преиздания и буди интерес и през ХХІ век. В своите исторически романи Пейрамор описва биографиите на Жорж Санд, Жана д`Арк, Анри IV, Луи XVI, Наполеон. Работи и по биографията на актрисата Сара Бернар. За цялостното си творчеството авторът е отличен с престижната награда на френската литература - „Grand prix de littérature de la Société des gens de lettres“ през 1979 г.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Няма фиксиран или постоянен авторитет, а непрекъснат обмен на взаимна, временна, и преди всичко доброволна власт и подчинение“.

Михаил Бакунин, руски мислител и революционер, роден на 30 май преди 209 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"