„Корпусът на стенописите от първата половина на ΧΙΧ век в България“  се появява в резултат на извършените научни изследвания върху стенописната програма на църкви в съвременна България от първата половина на  ΧΙΧ век от колектив от специалисти на Института за изследване на изкуствата – БАН и сътрудници от университети и музеи в страната. Обемното издание (900 стр., 1200 фотографии от паметниците) е крайният резултат от проект, който се реализира за 3-годишен период с финансовата подкрепа на Фонд „Научни изследвания“ на Министерството на образованието и науката. Ръководители на проекта са доц. д-р Емануел Мутафов и доц. д-р Александър Куюмджиев. Сред шестнайсетте автори на тома са имената на известни български изкуствоведи като: чл.-кор. проф. Иванка Гергова, доц. д-р Иван Ванев, доц. д-р Маргарита Куюмджиева, проф. д-р Елена Попова, проф. д-р Елена Генова и др.

Съдържанието на Корпуса включва 52 стенописни паметника, представени като отделни корпусни единици. В увода към изданието, под формата на обща научна студия, са представени още над 40 храма със стенописи. Представен е в цялост и епиграфският материал (църковнославянски и гръцки) във всяка църква от периода; предлагат се архитектурни чертежи и схеми на разположението на стенописите. В регистъра на църквите се предоставя систематизирана информация за стенописните паметници, изписани от даден зограф, с цел да бъде улеснен читателят, търсещ данни за творчеството на определен майстор. Изданието също има събрана библиография, иконографски двуезичен индекс (български и английски), за да улесни и чуждестранните специалисти в търсенето на определен сюжет или образ на светец. Много са откритията и уточненията, които се предлагат в този том, но най-големият му принос е, че създава цялостен поглед върху художествените процеси на Балканите през първата половина на ΧΙΧ век и доказва, че въпреки наченките на европеизация и появата на опити за творене на светско изкуство, поствизантийската линия в религиозната визия продължава да съществува. Специалисти и любители на църковното изкуство могат да обогатят чрез тази книга познанията си за популярни църкви например в Асеновград и околностите му, в Куриловския, Илиенския, Сеславския, Черепишкия, Искрецкия, Бачковския, Троянския, Килифаревския манастири, като в села като Долно Луково, Марица, Локорско, Брезе, Радуил, Ярловци, Туден и мн. др. 

Изданието е част от поредицата Корпуси на сектор «Изобразителни изкуства», посветена на стенописната украса по нашите земи от предмодерната епоха; базира се на досега натрупания опит; представлява най-обемистия труд до момента и в съдържанието си добавя редица нововъведения във формата за представянето на паметниците. Заради несъмнения си принос в изследването на православното изкуство през периода XV-XIX в. ИИИзк от 2017 г. е коодринатор на междуакадемичен проект по егидата на Union Académique International с название «Corpora of Pre-modern Christian Orthodox Mural Painting», в който участват екипи от Румънската академия, Сръбската академия на науките и изкуствата и Албанската академия.

„Корпусът на стенописите от първата половина на ΧΙΧ век в България“ е посветен на предстоящия 80-годишния юбилей на чл.-кор. проф. Елка Бакалова, а официалното му представяне в София ще се състои през  октомври.

 

 
  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Запомни едно: ти, а не някой друг, решаваш съдбата си. Никой не може да живее вместо теб, нито пък ти можеш да живееш вместо някой друг.“

Е. Е. Къмингс, американски поет и драматург, роден на 14 октомври преди 130 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.