Съдържанието на Корпуса включва 52 стенописни паметника, представени като отделни корпусни единици. В увода към изданието, под формата на обща научна студия, са представени още над 40 храма със стенописи. Представен е в цялост и епиграфският материал (църковнославянски и гръцки) във всяка църква от периода; предлагат се архитектурни чертежи и схеми на разположението на стенописите. В регистъра на църквите се предоставя систематизирана информация за стенописните паметници, изписани от даден зограф, с цел да бъде улеснен читателят, търсещ данни за творчеството на определен майстор. Изданието също има събрана библиография, иконографски двуезичен индекс (български и английски), за да улесни и чуждестранните специалисти в търсенето на определен сюжет или образ на светец. Много са откритията и уточненията, които се предлагат в този том, но най-големият му принос е, че създава цялостен поглед върху художествените процеси на Балканите през първата половина на ΧΙΧ век и доказва, че въпреки наченките на европеизация и появата на опити за творене на светско изкуство, поствизантийската линия в религиозната визия продължава да съществува. Специалисти и любители на църковното изкуство могат да обогатят чрез тази книга познанията си за популярни църкви например в Асеновград и околностите му, в Куриловския, Илиенския, Сеславския, Черепишкия, Искрецкия, Бачковския, Троянския, Килифаревския манастири, като в села като Долно Луково, Марица, Локорско, Брезе, Радуил, Ярловци, Туден и мн. др.
Изданието е част от поредицата Корпуси на сектор «Изобразителни изкуства», посветена на стенописната украса по нашите земи от предмодерната епоха; базира се на досега натрупания опит; представлява най-обемистия труд до момента и в съдържанието си добавя редица нововъведения във формата за представянето на паметниците. Заради несъмнения си принос в изследването на православното изкуство през периода XV-XIX в. ИИИзк от 2017 г. е коодринатор на междуакадемичен проект по егидата на Union Académique International с название «Corpora of Pre-modern Christian Orthodox Mural Painting», в който участват екипи от Румънската академия, Сръбската академия на науките и изкуствата и Албанската академия.
„Корпусът на стенописите от първата половина на ΧΙΧ век в България“ е посветен на предстоящия 80-годишния юбилей на чл.-кор. проф. Елка Бакалова, а официалното му представяне в София ще се състои през октомври.