ЯНА СПИРИДОНОВА, БНР

Документалната изложба "Съдбата на книгите" показва  "арестувани", инкриминирани и спасени книги от фондовете на Столичната библиотека. Откриването е точно в деня на 90-та годишнина на културната институция - 24 октомври. В експозицията място намират книги, които интригуват с интересната си история на създаване. Във фондовете на Столичната библиотека се съхраняват библиотеките на Пенка Шишманова (съпруга на Димитър Шишманов), на Васил Пундев, Орлин Василев, Никола Балабанов, Кирил Христов, част от библиотеката на Иван Денкоглу и др.

Уникално издание на романа "Под игото" от Иван Вазов, специално извезано, оформено и подвързано за тогавашния министър-председател Константин Стоилов е само една от невероятните запазени книги представени в изложбата  "Съдбата на книгите", в която са показани и книги с уникално полиграфично оформление, редки екземпляри, с автографи на известни личности. Посетителите ще видят също даренията от Дирекцията на полицията - издания от нейната библиотека и иззети при обиски. 

Ана Анастасова от отдел "Краезнание и книжовно наследство" на Столичната библиотека разказва:

След 1944 година, не само в нашата библиотека, а във всички големи библиотеки постъпват списъци с книги за унищожение. За чест на нашите бивши колеги, много от тези книги са запазени някъде в хранилищата, така че някога, при благоприятни условия, те отново да бъдат положени на книжните рафтове. И ние откриваме такива книги и ги връщаме на читателите. За съжаление, при бомбардировката на 30 март 1944 година библиотеката е запалена и изгарят 40 хиляди тома. След като започва възстановяването след войната, на тавана на изгорялата библиотека намират книги. От инкриминираните има не само след 1948-а, има и от по-ново време - читателите могат да видят първите издания на Георги Марков, на Солженицин, на Блага Димитрова, книгата на Румяна Узунова за Павел Вежинов. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?