Балетът на Националната опера на Украйна започва поредица от представления тази седмица в Париж, съобщи Агенция "Франс прес". Постановката на класиката "Жизел" идва в период на трудности от началото на руското нашествие през февруари и освен обичайния стрес от репетициите се натрупва и напрежението от въздушните атаки и липсата на танцьори, повечето от които напуснаха родината си.

Руските бомбардировки се превърнаха в обичайна част от всекидневието на Киев, при една от тях в понеделник бяха прекъснати електрозахранването, водоснабдяването и отоплението при температури под нулата. Бомбардировката накара зрителите в Националната опера да влязат в бомбоубежището редом с танцьорите от балета, които се опитват да запазят самообладание и форма по време на тези прекъсвания, които продължават понякога повече от час.

Трупата пострада и от масовия отлив на танцьори след началото на войната, които избягаха от родината си заедно с милиони други украинци. "Много жени напуснаха. Промените в състава са колосални", казва първият солист на трупата Сергий Кривокон.

Бившият солист Олександър Шаповал, отива доброволец на фронта още в първия ден на войната. Той загина на 47 години при артилерийски обстрел през септември в Донбас.

Въпреки продължаващата война обаче някои танцьори се връщат в Украйна, защото им липсват дома и работата, каза Кривокон. В Париж той ще играе принц Албрехт заедно с примабалерината Наталия Мацак в главната роля. Турнето в Театър Шан-з-Елизе предвижда 17 представления за 16 дни.

През последните години Националната опера и балет на Украйна гостуваше във Франция с постановка на коледната класика на Чайковски "Лешникотрошачката". Руското нашествие в Украйна направи невъзможно днес да се представя това произведение.

"Чайковски е символ на Русия, затова нито "Лешникотрошачката", нито други негови произведения се играят от нашия театър", каза Сергий Скуз, административен мениджър на театъра.

Затова украинските танцьори се спират на постановка на "Жизел" от френския композитор Адолф Адам. Това е "уважавана световна класика, представяна на нашата сцена от няколко десетилетия", каза Кривокон.

Танцьорите нямат търпение да покажат, че въпреки големите трудности през изминалата година, все още могат да предложат висококачествени спектакли.

Сградата на Националната опера и балет на Украйна преди войната

-----------------

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Музиката принадлежи на всички. Само звукозаписните компании все още вярват, че те са собствениците й.“

Джон Ленън, английски музикант, роден на 9 октомври преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.