НАДЕЖДА АТАНАСОВА, Програма "Христо Ботев"

Балада за оркестър, опус 33 от британския композитор Самюел Колридж-Тейлър ще звучи за първи път в България. На 14 март 2023 г. от 19.30 часа в зала "България" младите американски инструменталисти от Симфоничният оркестър на Принстънския университет ще свирят на 23-тия "Европейски музикален фестивал" в София и ще представят блестяща оркестрова програма с музика от различни стилове: "Половецки танци" из операта "Княз Игор" от Александър Бородин, грандиозния цикъл "Планетите" от Густав Холст.

Оркестърът ще се представи с музика от различни стилове под палката на своя дългогодишен диригент, маестро Майкъл Прат, който ръководи състава вече 45-и сезон. В концерта ще участва и Младежка хорова капела към НМУ "Любомир Пипков" в София с диригент Славил Димитров.

Оркестърът на Принстънския университет е създаден през 1896 г. от малка група професионални музиканти от Нюйоркските филхармонични дружества и през следващия век членовете на състава нарастват, създавайки пълен симфоничен ансамбъл. В момента оркестърът има редовната концертна дейност от поне осем изяви с различни програми през академичната учебна година и други участия.

В рамките на фестивала в два поредни дни на 18 и 19 март в зала 1 на НДК е и дългоочакваното събитие за почитателите на Deep Purple "Концерт за група и оркестър от Джон Лорд и музиката на Deep Purple". Какво друго може да чуете в рамките на фестивала ще разберете от Васил Димитров в звуковия файл.

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.