Варненската държавна опера обяви учредяването на международен конкурс за млади диригенти на името на маестро Борислав Иванов, съобщиха организаторите. Първото издание ще се проведе от 30 октомври до 2 ноември. Журито ще бъде председателствано от Григор Паликаров и ще включва още диригентите Кръстин Настев, Светослав Борисов, Пьотр Сулковски от Полша, Алфредо Сорикети от Италия. Наградният фонд е осигурен от Варненската опера и наследниците на маестро Борислав Иванов. Освен паричните премии, лауреатите ще получат право на участие в симфоничен концерт на Варненската опера, Симфоничен оркестър - Пазарджик и Симфониета - Шумен, посочват организаторите.

От Операта припомнят, че маестро Борислав Иванов бе отдаден на мисията да открива и подпомага млади таланти през целия си творчески път. Той е ученик на Херберт фон Караян, бил е генерален музикален директор на Берлинския симфоничен оркестър в продължение на 40 сезона, основател и артистичен директор на редица оперни фестивали в България и чужбина, дългогодишен диригент, директор и артистичен директор на Варненската опера.

БОРИСЛАВ ИВАНОВ е роден на 2 август 1931 г.във Варна, където завършва новосформираното Музикално училище. Свири на цигулка и пиано. След като се дипломира в Българската държавна консерватория със специалност Оркестрово дирижиране, работи в тандем с композитора Парашкев Хаджиев. Режисьорът Валтер Фелзенщайн го кани на специализация в „Комише Опер“ в Берлин през 1963 г., последвана от концерти в Ерфурт и Майнинген. По препоръка на Караян е поканен да дирижира Симфоничния оркестър на Берлин, на който впоследствие става и генерален музикален директор.

Независимо от чуждестранните си ангажименти, Борислав Иванов работи и в родината си като директор на оперите във Варна, Пловдив и София в продължение на 30 години. Организира турнета, по време на които за пръв път звучи българска музика и се представят наши инструменталисти и певци в Германия, Франция, Дания, Белгия, Холандия, Португалия, Египет, Испания, Китай, Япония, Южна Корея, Мароко, Малта. Представя и подпомага международната кариера на оперни певци като Юлия Винер, Никола Николов, Гена Димитрова, Димитър Петков, Александрина Милчева, Анна Томова-Синтова, София Иванова, Орлин Горанов.

Поставил е началото на традицията на Вердиевия фестивал в Античния театър на Пловдив, 30 години е артистичен директор на Оперния фестивал в Палма де Майорка, ръководи оперните фестивали в Севиля и на остров Родос в Гърция. Дирижирал е над 4 500 спектакъла на 4 континента. Има многобройни награди, сред които Орден за заслуги Първа степен на президента на Германия Рихард фон Вайцзекер; Златен медал за пропагандиране на италианската музика по света; Почетна Златна значка на „Аудиториум” в Палма де Майорка; „Златна лира” на Съюза на българските музикални и танцови дейци, наградата „Златен век“ на Министерството на културата. Почетен гражданин е на Пловдив и на Варна.

Маестро Борислав Иванов напусна този свят на 22 януари 2022 г., само няколко месеца след 90-годишния си рожден ден, отбелязан с гала спектакъл в Летния театър на Варна. Посмъртно бе удостоен с най-високото българско отличие орден „Стара планина“, първа степен.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?