Изложба с картината "Бяло разпятие" на Марк Шагал  бе открита В Палацо Чипола в Рим. Тя е четвъртата от серията за Юбилейната 2025 г. година, която Римокатолическата църква ще отпразнува мащабно и се очаква голям поток от поклонници и туристи в италианската столица, съобщи сайтът iubilaeum2025.va.

Картината, нарисувана от Шагал през 1938 г. след Кристалната нощ (погромите на евреите в цяла нацистка Германия), е изложена в Италия за първи път. Тя е заета от Института по изкуствата в Чикаго, където се съхранява. Изложбата включва част, която разказва историята на художника от еврейски произход и за неговото творчество, пронизано с мистично разбиране на християнството. 

Изборът не е случаен, известно е, че "Бялото разпятие" е една от любимите картини на папа Франциск. Както каза архиепископ Рино Физикела, тази картина е "пълна с болка, но носи надежда и светлина". 

"Марк Шагал в Рим: "Бялото разпятие" е втората изложба по рода си. През пролетта Ватикана организира изложба, посветена на картината "Разпятие" ("Христос на Сан Хуан де ла Крус") на Салвадор Дали, също изпълнена със сакрален смисъл, предаде ТАСС. 

Юбилейната година ще премине под мотото "Поклонници на надеждата". Юбилеят е специална свещена година на благодат, опрощение на греховете и поклонничество в Католическата църква. Обикновено се провежда веднъж на всеки 25 години, макар че папата може да обяви извънредни юбилейни години и по-често, като например в случая с Годината на милосърдието, свикана от папа Франциск през 2016 г. Папата открива Юбилейната година, като отваря Светата врата на базиликата "Свети Петър" в Рим. 

 

 

Източник: Христина Терзиева, БТА

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...