Във филма „Формата на водата“ на Гийермо дел Торо на практика се повтаря сюжетът на пиесата „Let Me Hear You Whisper“, написана през 1969 г. от Пол Зендел. Това заяви синът на писателя Дейвид Зиндел пред английския „Гардиън“.

„Ние сме шокирани, че голямо киностудио засне филм по мотиви от творба на баща ми, без да го споменава в надписите и не се свърза с нас за авторското право“, заявява Дейвид Зиндел.

„Формата на водата“ разказва за чистачка, работеща в секретна лаборатория през 60-те години. Тя се влюбва в амфибиен хуманоид, върху който учени провеждат експерименти. Тя се опитва спаси съществото. В пиесата  „Let Me Hear You Whisper“ историята е подобна, само че вместо амфибията хуманоид има делфин. Много сцени от пиесата и филма се преповтарят едно към едно.

Представители на Fox Searchlight Studios, което притежава правата на филма на Гийермо дел Торо, отричат твърденията за плагиатство.

На 23 януари „Формата на водата“ получи 13 номинации за „Оскар“. Преди това взе "Златен глобус".

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Трябва ли литературата да следва актуалните събития? Уверен съм, че тя е такова средство за масова информация, което никога не е в състояние да бъде в крак със случващото се.“

Зигфрид Ленц, германски писател и драматург, роден на 17 март преди 99 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...