Днес ви предлагаме да си припомним просветителя, сатирик, бунтар, блестящ ироник и поет Стоян Михайловски (1856-1927). Поводът е - 131 години от написването на „Върви, народе възродени”, който този буден мъж ни завеща, за да се пее, докато има българи по земята.

По ирония на съдбата в училище вече почти не става дума за възрожденеца Михайловски, освен ако някоя негова басня или епиграма случайно още не е изхвърлена от учебната програма: „Орел и охлюв”, „Бухал и светулка”, „Секира и търнокоп”. Наречен от критиката „божествен размирник”, роденият в Елена автор написва десетки творби – проза, публицистика, поезия. Той е яростен критик на нравите в освободена България. „Сцени от парламентарния живот”, „Книга за българския народ”, „Книга за оскърбените и онеправданите”, „От развала към провала”, „Позив към българския народ и българската интелигенция”, „От турски по-лошо” говорят достатъчно само със заглавията си. Самият той народен представител, дръзва да се опълчи на самия монарх Фердинанд, като връща обратно поканите му за дворцовите балове с резолюция „Не щъ!”.

Демократичната си душа Михайловски формира във възрожденска Елена, а след това във френския лицей в Цариград и правния факултет в Екс-ан-Прованс. Този мъдрец на новата българска литература някак изпада от пантеона й, вероятно защото гледа на  света през очилата на моралиста и философа, а високият му стил не е за масата. Епиграмите му обаче са посветени точно на нея. Политическият елит се гърчи пред словото му, острото му перо не подминава никого.

През 1892 г. Михайловски започва да преподава френски език в Юридическия факултет на Висшето училище в София, а през 1895 г.  е преместен в Историко-филологическия факултет. Тогава сатирата му се насочва към учените и професорите, влагайки голяма доза автоирония.

Основната добродетел, която моралистът Михайловски проповядва, е почтеност. Битовизмите и политическите страсти са „изяли” възрожденските идеали ни казва и той, както и Иван Вазов. Необективната преса, алчният елит, ниският морал – докато е жив писателят не спира да праща стрели по недъзите на обществото. Какво ли би ни казал днес?
Ето нещо вечно и простичко за разбиране:

Орел и охлюв

На върха на една липа
сред Стара планина
орелът съгледал гадинка нищожна,
гърбата,
рогата,
по-мръсна от змията,
от дявола по-грозна!...
- Какво ли е туй нещо тука? -
извикал Царят на въздуха. -
А, виждам, охлюв!... Игралото
на естеството,
животец във една черупка,
подвижна кратунка,
гневът или смехът на Божеството...
Кажи ми, жалко то творенье,
как се покачи тъй високо?
- С пълзенье! -
извика
рогатата гадинка.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.