БНР

На 28 май отбелязваме годишнината от смъртта на големия български поет Пенчо Славейков. По този повод в София предстои връчването на литературната награда „Дъбът на Пенчо“. Наградата се присъжда от еднолично жури, а финансовата й стойност е 0 лв. Създателят й - литературният критик Светлозар Игов, сподели за БНР, че връчването е на място, където Славейков е ходил често – местността „Дъбовете на Пенчо“ до Семинарията в Лозенец:

„Бащата на Пенчо Славейков, старият поет Петко Славейков, купува през 1884 година това място. Той е имал обичай, в градовете в които се заселва, да закупува наблизо места за бахчи и градини. Тогава мястото е било абсолютно пусто. Нагоре са били пущинаци. Славейков купува това място, но никога не е построил вила. То започва да се заселва една след Първата световна война…“.

Славейков е пожелал да бъде погребан в това място, става ясно от стихотворението му „Псалом на поета“, написано до Мара Белчева. Той обаче умира в Италия и е погребан там. След Първата му световна война останките му са погребани в София, на място, на което е пожелал. През 80-те години в местността е поставен камък, на който е изписано, че Славейков е пожелал да бъде погребан в нея, допълни Игов:

„През 2007 година основах тази грамота, която няма никакъв материален израз. Това е една грамота, която представя копие от графиката на Харалампи Тачев, която изобразява Дъба на Пенчо. Тачев е бил главен художник на София. Той е създал герба на София. Прави и проект за гробница на Пенчо Славейков, която да бъде построена на това място, но този завет не е изпълнен“.

Наградата тази година е за цялостно творчество.

Всички носители на наградата досега са я получавали в началото на кариерата си, а след това стават все по-популярни и награждавани, изтъкна Игов. Носители са били Георги Господинов, Милен Русков, Елена Алексиева, Христо Карастоянов.

Новият носител на наградата, която ще бъде връчена днес, е белетристът и драматург Георги Тенев.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Никой възрастен не може да издържи кръста, който носи детето.“

 Франсоа Мориак, френски писател, роден на 11 октомври преди 139 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.