Класиката "Малкият принц" става на 80 години. Книгата на Антоан дьо Сент-Екзюпери е публикувана за първи път през 1943 година.

"Всяко издателство би било щастливо и гордо да има в каталога си "Малкият принц". Книга, за която няма време, възраст, подходящи читатели. Тя е книга за живота", каза пред БНР Елеонора Гаджева от издателство "Таралеж", което представя юбилейно издание на "Малкият принц".

То се осъществява с оригиналният превод на Константин Константинов. Правата върху превода са предоставени на издателството от Министерството на културата.

"Много държахме тази част да бъде запазена", уточни Гаджева.

"Всяка публикация на "Малкият принц" е много специална. Най-вероятно показва отношението на екипа, който работи по нея. "Малкият принц" минава по различен начин през всеки. Този прочит на Клаудия Бордин, тези прекрасни илюстрации, с които тя преразказва историята, показва нейното отношение. Най-красивият "малък принц", който поне аз съм виждала", коментира издателката.

Според Гаджева "тази история продължава вече 80 години да живее навсякъде по света".

Историята на Екзюпери ни показва, че децата понякога имат много по-чист и трезв поглед върху различни ситуации, смята Елеонора Гаджева.

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...