"Литературен вестник"

Градската библиотека в Севлиево посвети дейността си през 2024 г. на осветляването на името и живота на Чавдар Мутафов. Поводът е навършването на 135 години от рождението и 70 години от смъртта му. Причината е, че днес много севлиевци не знаят нищо за него, че името му е известно само в средите на хората, занимаващи се професионално с история на българската литература, изкуство и архитектура.

През 2001 година излиза една прекрасна книга на литературната историчка, литературоведка и писателка Катя Зографова – „Чавдар Мутафов. Възкресението на Дилетанта“. Следват я „Чавдар Мутафов и българската култура между двете световни войни“, 2008, с автор доц. д-р Надежда Цочева от ШУ „Епископ Константин Преславски” и „Чавдар Мутафов – в търсене на художествения лик“, 2011, с автор доц. д-р Александра Антонова от Института за литература на БАН.

Творчеството на Чавдар Мутафов и до днес си остава трудно достъпно и следователно непознато. След 1989 г. има само три нови издания –  на „Дилетант” ( 1992, изд. "Хемус", и 2004, изд. Аб) и „Избрано” (1993, изд. "Гал-ико").

Знаем, че причината е скрита в близката ни история. Но знаем и че сме длъжници на паметта на много личности, които са били целенасочено изтрити от тази история. Тяхното присъствие е било толкова значимо за времето си, че и сега мястото им остава празно в общата, цялата картина на живота ни.

Чавдар Мутафов е роден на 19 септември 1889 г. в Севлиево. Следва машинно инженерство и архитектура в Мюнхен – с две прекъсвания, по време на които участва във войните. Той е един от най-значимите представители на българския литературен авангард, един от най-оригиналните и ерудирани художествени критици в периода между войните. Умира на 65-годишна възраст на 10 март 1954 г. в София в забвение и мизерия. Време е да преоткрием личността и творчеството му и мястото им в българската култура.

 

Библиотеката в Севлиево инициира два проекта:

в партньорство с Община Севлиево и Националния литературен музей се организира НАЦИОНАЛНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ „ЧАВДАР МУТАФОВ – ПИСАТЕЛ АВАНГАРДИСТ, ТЕОРЕТИК НА МОДЕРНИЗМА И АРХИТЕКТ НОВАТОР“

Форумът ще се проведе на 19 и 20 септември 2024 г. в град Севлиево. Научен ръководител и водещ на конференцията е госпожа Катя Зографова – главен уредник на къща музей „Н. Й. Вапцаров” – НЛМ.

НАЦИОНАЛЕН МЛАДЕЖКИ ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС „НЕСТАНДАРТНО, ПРИНЦ ПАРАДОКС”

НМЛК „НЕСТАНДАРТНО, ПРИНЦ ПАРАДОКС” се организира от Градска библиотека – Севлиево, като се обявява еднократно по повод 135 години от рождението и 70 години от смъртта на Чавдар Мутафов. Целта, която си поставя, е да представи на съвременните поколения един забравен и недооценен творец. Да срещне един от най-значимите представители на българския литературен авангард от първата половина на XX век с млади хора днес.

Конкурсът започва на 10 март – датата на смъртта на Чавдар Мутафов, а резултатът ще бъде обявен на 1 октомври – датата на рождението му (нов стил). С конкурса се отправя предизвикателство към младите творци между 16 и 26 години и им се дава възможност да се съизмерят не само помежду си, но и да застанат с текстовете си до и пред един признат новатор за своето време. Основната цел на този конкурс обаче си остава „възкресението“ на един високоталантлив писател, архитект, изкуствовед, художествен критик, есеист и преводач с приноси в националната ни култура.

„Природата казва на жените: „Бъди красива, ако можеш, мъдра, ако искаш, но бъди уважавана – това е най-важното.“

Бомарше, френски драматург, роден на 24 януари преди 293 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...