"Възкресението на Дилетанта" - така е озаглавен филмът, посветен на живота и творчеството на Чавдар Мутафов. Тази година се навършиха 135 години от рождението на писателя модернист и архитект.
"Филмът разква историята на забравения български гений Чавдар Мутафов. Той е ненадминат сладкодумник, за чието внимание се борят враждуващи литературни кръгове, но завършва живота си изолиран от литературните среди; архитект на ключови софийски училища, които и днес привличат погледа ни; писател и художествен критик, който все още е актуален.
Но кой всъщност е Чавдар Мутафов, може да разберете на 12 ноември от 18:30 ч. в кино "Влайкова"", приканва режисьорът Христо Йоцов.
"Възкресението на Дилетанта" е озвучен от номинирания с "Икар" актьор Димитър Ангелов, който с емблематичния си глас превежда зрителя през бурната житейска история на Чавдар Мутафов.
"Ще видите още съхранени архивни кадри отпреди 30 години на проф. Петър Петров. Ще чуете и невероятния разказ за това как Чавдар Мутафов бива изваден от забвението, отредено му от комунистическата власт", уточнява Йоцов.
Входът за премиерата на 12 ноември е свободен.
ЧАВДАР МУТАФОВ е роден на 19 септември (1 октомври нов стил) 1889 в Севлиево. Баща му Петър Мутафов е известен социалдемократ. Завършва основно образование в родния си град, а гимназия – в София. Завършва машинно инженерство (1908 – 1912) и архитектура (1923 – 1925) в Мюнхен, като междувременно участва във войните.
Работи като архитект, художествен критик, редактор. В годините между 1925 и 1927-а е член на литературния кръг „Стрелец“. Публикува основните си произведения между двете световни войни – „Марионетки“ (1920) и „Дилетант. Декоративен роман“ (1926). Книгата „Марионетки“ на излиза в само 21 екземпляра. Освен това Мутафов е автор на множество художествени есета, разкази и манифести. Занимава се и с литературна критика. Женен е за писателката Фани Попова-Мутафова.
Член-учредител е на Дружеството на есеистите в България, член е на българския ПЕН клуб и на Европейския писателски съюз.
След деветосептемврийския преврат през 1944 г. Чавдар Мутафов е изключен от Съюза на българските преводачи поради обвинения за профашистки убеждения. През 1945 г. е изпратен в трудов лагер (в мините на Бобовдол) без съд и присъда; по същото време съпругата му е в затвора. През 1946 г. е освободен. Участва за кратко в редактирането на сп. „Архитектура“, но след това от 1947 г. до смъртта си през 1954 г. е безработен и нито един негов текст не е допуснат до печат.