„Нека всеки запише дълбоко в сърцето си: свобода или смърт!”
Това са думи на Георги Раковски - революционен демократ, поет, публицист, журналист, историк, етнограф и свободен зидар. Тази година се навършват 200 години от рождението му. По този повод Обединената велика ложа на България и Фондация „Благотворителност и милосърдие“ обявиха открит национален литературен конкурс за написване на есе на тема “Раковски и свободата”.
В конкурса могат да участват гражданите на Република България от всички възрасти. Всеки участник ще получи грамота за участие, а първите трима класирани автори – грамота и парична премия от 500, 400 и 300 лева.
Есетата се приемат за журиране до 6 май 2021 г. – Гергьовден, в стандартен електронен вид и формат DОС, на е-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Жури на конкурса:
Председател: проф. Валери Стефанов.
Членове: доц. Илия Кожухаров, доц. Ефрем Ефремов, доц. Атанас Владиков и Степан Ерамян.
Задължително е авторът да посочи под основния текст на есето своето име, възраст, пощенски адрес, телефон и e-mail за обратна връзка. С предоставянето на своето есе за журиране всеки автор декларира, че то не е било публикувано досега и че предоставя своите авторски права на Обединената велика ложа на България за издаването на одобрените есета в сборник.
ГЕОРГИ РАКОВСКИ е роден на 2/14 април 1821 г. в Котел. Рожденото му име е Съби Стойков Попович. Той е първият идеолог и организатор на национално - освободителното движение в българските земи и е негов ръководител през първите десет години. Като идеен вдъхновител на четническото движение, той не само поставя началото на организираното революционно движение, но го издига на нов, още по-висок организационен етап. Неговият богат опит и теоретична дейност са използвани от следващата генерация български революционери в лицето на Васил Левски и водачите на Априлското въстание от 1876 година.
Ярки следи в духовния живот на българския народ оставя и неговата писателска, журналистическа и публицистична дейност. Целият му живот е посветен на делото за освобождение на България от османско иго. Умира на 9 октомври 1867 г.