„Нека всеки запише дълбоко в сърцето си: свобода или смърт!”

Това са думи на Георги Раковски - революционен демократ, поет, публицист, журналист, историк, етнограф и свободен зидар.  Тази година се навършват 200 години от рождението му. По този повод  Обединената велика ложа на България и Фондация „Благотворителност и милосърдие“ обявиха открит национален литературен конкурс за написване на есе на тема “Раковски и свободата”.

В конкурса могат да участват гражданите на Република България от всички възрасти. Всеки участник  ще получи грамота за участие, а първите трима класирани автори – грамота и парична премия от 500, 400 и 300 лева.

Есетата се приемат за журиране до 6 май 2021 г. – Гергьовден, в стандартен електронен вид и формат DОС, на е-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Жури на конкурса:

Председател: проф. Валери Стефанов.

Членове: доц. Илия Кожухаров, доц. Ефрем Ефремов, доц. Атанас Владиков и Степан Ерамян.

Задължително е авторът да посочи под основния текст на есето своето име, възраст, пощенски адрес, телефон и e-mail за обратна връзка. С предоставянето на своето есе за журиране всеки автор декларира, че то не е било публикувано досега и че предоставя своите авторски права на Обединената велика ложа на България за издаването на одобрените есета в сборник.

ГЕОРГИ РАКОВСКИ е роден на 2/14 април 1821 г. в Котел. Рожденото му име е Съби Стойков Попович. Той е първият идеолог и организатор на национално - освободителното движение в българските земи и е негов ръководител през първите десет години. Като идеен вдъхновител на четническото движение, той не само поставя началото на организираното революционно движение, но го издига на нов, още по-висок организационен етап. Неговият богат опит и теоретична дейност са използвани от следващата генерация български революционери в лицето на Васил Левски и водачите на Априлското въстание от 1876 година. 

Ярки следи в духовния живот на българския народ оставя и неговата писателска, журналистическа и публицистична дейност. Целият му живот е посветен на делото за освобождение на България от османско иго. Умира на 9 октомври 1867 г.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Религиозният култ е едно представление, едно драматично представление, една фантазия, една „заместваща“ реализация.“

Йохан Хьойзинха, холандски филолог и историк, роден на 7 декември преди 152 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.