„Писател става човек, който има какво да разкаже.“

„Йордан Йовков като четеш, усещаш миризмата на това, което пише. Като описва поле, мирише на сено, на билки, на някаква магия. Лекота и магия има в Йордан Йовков.“

„Не съм имал страх никога, от нищо.“

„За всичко ние сами сме си виновни, никой не ни е виновен.“

„При нас нямаме спирала на развитието, при нас се върти колелото.“  

„Аз знам само това, че у нас от литературен труд не може да се живее. И от старите писатели нито един не е живял от литературен труд.“

„Завиждал съм на художниците, защото художникът може да рисува и да си подсвирква с уста. Аз като пиша, не мога да правя това. Завиждам на актьорите, защото работят групово.“

„В нашата история винаги съм слагал на най-високо място Васил Левски. Той за мен е необясним феномен.“

„До една цел се стига като не се бърза, като не се изостава.”

„Писането е един вид ерес.“

„Когато човек не разбира от дума, трябва да го удариш по главата, за да разбере!"

„За мъжа жената е като кладенче — от която и страна да се наведе над кладенчето, той може да утоли жаждата си.“

„Може би един ден съдбата ще те възнагради и сред мършавите зайци в твоята нива ще те срещне спокойно лъвът. Бог да те благослови!"

„Една птица може да бъде мъртва, но перата й са винаги живи. Недейте отминава нашата птича перушина, недейте отминава спомена на нашия живот, а го съживявайте!“

„Добре е човек да се научи да премълчава някои работи! Не да говори или да мълчи, а да премълчава!“

„Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.“

ЙОРДАН РАДИЧКОВ – български писател, драматург и сценарист, роден на 24 октомври 1929 г. Творбите му са преведени на 37 езика. Носител е на престижната международна италианска награда „Гринцане - Кавур“ (1984) за белетристика и на Кралския шведски орден „Полярна звезда“ (1988). През 1996 г. за книгата си „Малки жабешки истории” е вписан в почетния списък „Ханс Кристиан Андерсен“ на Международния съвет на детската книга. През 1996 г. е отличен с „Аскеер“ за принос в развитието на театъра, а през 2003 г. получава държавната награда „Св. Паисий Хилендарски“. Умира на 21 януари 2004 г.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.