На 23 септември в Ерланген, Германия, беше открита университетска онкоклиника, подпомогната от германската фондация на тенора Хосе Карерас за борба с левкемията със 700 хил. евро. Болницата на стойност 25 млн. евро ще започне да работи от ноември. Тя ще е на няколко нива, като едно от тях е дневна клиника „Хосе Карерас”, онкологична амбулатория и стационар.
Испанският тенор заболя от левкемия през 1987 г., успя да преодолее тежката болест и оттогава е от постоянните дарители в онкологията. Той има испанска и германска фондация, като и двете следват обща цел – левкемията да стане напълно лечима.
Преди броени дни оперната звезда започна прощалното си турне „A Life in Music“, съобщи „Фокус”. Спирка в него е и София на 3 декември. Билетите струват между 80 и 200 лв. Първият от прощалните концерти беше в парка на замъка Трамонтано в италианския град Матера. На пресконференция преди него тенорът получи дизайнерски фотьойл, изработен специално за него. Концертът в Матера, който заедно с Пловдив ще бъде Европейска столица на културата през 2019 г., завърши с четири биса.
В зала 1 на НДК за Карерас ще свири оркестърът на Любка Биаджони - “София Симфоникс Оркестра”, а диригент ще бъде Давид Хименес. Биаджони също ще дирижира няколко увертюри.




