На 16-ти и 23-ти юни, от 7,30 часа в легендарното столично кино "Влайкова" ще бъде премиерата на новата българска пиеса – "Кино „Лента“. Представлението е авторски проект на режисьора Мария Страшилова и четирима актьори от сдружение „Шум и Бяс“. Спектакълът използва методите на саит-спесифик  театъра и е в автентичня салон на кино-театър „Кино Влайкова“. Проектът е финансиран от  Столична програма „Култура“.

Пиесата "Кино „Лента“ е художествен разказ за  историята на емблематичното столично кино. Действието се развива през 2019-та година, по време на дарителската кампания за дигитален прожекционен апарат във Влайкова. Един журналист е по следите на първата си статия за историята на киното, но единственото, на което са натъква, е забрава и отишли си свидетели. През погледа на трима работещи там млади хора и историите които те са чували, той се опитва да нареди пъзела. А в хода на действието, опознава мечтите им и противоречивите им гледни точки за съдбата на киното.

Мария Страшилова е режисьор и автор на пиесата, завършил университета Тринити Колидж в Ирландия. През 2022 година дипломното й представление по книгата на Албер Камю „Чумата“ печели награда за режисура и актьорско майсторство на международния театрален фестивал „Данаил Чирпански“ в Стара Загора.

Сдружение „Шум и Бяс“ е създадено от млади актьори от класа на Малин Кръстев и Герасим Георгиев – Геро в театрален колеж „Любен Гройс“. В спектакъла участват актьорите Светлозар Начев, Никол Василева, Александър Притуп и Мартин Иванов.

Светлозар Начев играе в сатиричен театър „Алеко Константинов“ и театър „Българската армия“. Александър Притуп и Мартин Иванов можете да гледате в „Сирано дьо Бержерак“ в и театър „Българската армия“. А Никол Василева и Александр Притуп – в „Земя на копнежи“ на открита сцена „Сълза и смях“.

Музиката към пиесата е на младия театрален композитор Каролина Койновa, а сценичната среда е дело на Елица Стефанова, оператор и осветител в Народен театър „Иван Вазов“.

Проектът е вдъхновен от статията “Какво е нужно, за да се спаси едно кино“, публикувана в списание In Globo, на писателя и журналист Денис Българанов, който е и редактор и консултант към проекта.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?