На 4 октомври в София ще се състои честване на Калина Богоева – примабалерина и балетен педагог. В областта на методиката на класическия танц (Руска школа), както и в анализа и изучаването на балетния класически репертоар и балетна режисура, академик Калина Богоева е признат авторитет в България и чужбина. 

Честването ще бъде съпроводено с документален филм посветен на примабалерината – творчески портрет на режисьора Йордан Джумалиев, съпътстван от авторска фотографска изложба и поезия.

Организатор на събитието е фондация "Етюд", в лицето на Ани Колиер и Галина Борисова. Изложбата и филмът могат да бъдат видени в работното време на галерия „Етюд“ до 14 октомври.

Вход за откриващото събитие: с покани. 

Работно времена галерия „Етюд“: от сряда до петък 15:00 ч. до 19:00ч. 

В събота от 13:00ч. до 19:00ч.

Адрес: ул. „Цанко Церковски“ 34, 1164 ж.к. Лозенец, София

КАЛИНА БОГОЕВА е родена през 1937 г. Към балета е насочена от учителката си по гимнастика. Учи първо в школата на Анастас Петров, после в новооснованото училище за балетно изкуство при Владимир Белий. От 1952 г. учи при Лили Берон. Дипломира се с първия випуск през 1954 г. Между 1956 г. и 1958 г. специализира като изпълнител и педагог в Московското хореографско училище при Елисавета Герт. През 1985 г. завършва балетна режисура при Олга Тарасова в ГИТИС.

Калина Богоева не само преподава, танцува и хореографира, но и фотографира, пише поезия и ни радва с нейното професионално отношение и всеотдайност, отдаденост и неуморна енергия.

"Ние – нейните колеги и ученици наистина сме щастливци, че сме били с нея през годините и сме станали и част от нейния живот и приятелство. Пожелаваме й още много години на инициативи, лично здраве и професионални предизвикателства", се казва в пресъобщението на организаторите 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.