На 13 февруари в София (Зала 1 на НДК) и на 15 февруари във Варна (Дворец на културата и спорта) българската публика ще има възможност отново да преживее магията на Найджъл Кенеди – музикален новатор и смятан за феномен в света на класическата музика. Кенеди е сочен за един от най-талантливите и експресивни цигулари на нашето време. Ценен е за това, че не се страхува да излезе извън рамките и да вдъхне нов живот на класическите произведения.

Кенеди е не само изпълнител, но и композитор с ясно изразен почерк, който залага на мелодични линии и ритмична структура, позволяваща на всяка нота да докосне слушателя. „Музиката е място, където душите ни се срещат“, казва Кенеди, и добавя, че мелодията и ритъмът са основата, чрез която се споделят емоции и вдъхновение.

В програмата на двата концерта ще бъде представен неговият авторски Концерт за цигулка №1 „Fur Ludwig Van“ – най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен от Бетовен, но напълно оригинален, този концерт в 4 части пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична мелодичност и духовно послание. Музиката на Кенеди се отличава с органично съчетание на различни културни влияния, пропити със силно усещане за човечност и лиричност.

Специален акцент в концертната програма е участието на Георги Андреев (гъдулка), както и на Врачанската филхармония, под диригентството на Христо Павлов. 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин