След разгорещените дебати за липсата на расово многообразие при наградите "Оскар", се оказа, че и номинираните от латински произход са малко, дори по-малко от оплакващите се досега чернокожи, съобщи bbc.com. 

От 1951 г. насам, когато Хосе Ферер печели за изпълнението си на Сирано дьо Бержерак статуетката за главна мъжка роля, испаноговорещите актьори и режисьори трудно пробиват. В категорията най-добра актриса например нямат успех. Големите награди рядко им се дават, повече печелят за поддържащи роли и в маловажни категории.   

Колумбийският режисьор Сиро Гуерра настоява пред bbc.com, че е важно да се обърне внимание и на латиносите.

"Те също имат талант, имат много характерен начин на разказване на истории, а латинският опит в САЩ е много богат източник на сюжети", казва той, настоявайки за многообразие на расите сред наградените. 

Липсата на номинации води до още по-дълбок проблем - в киноиндустрията се провеждат все по-малко кастинги за цветнокожи актьори в знакови роли. 

Феликс Санчес, председател на National Hispanic Foundation for the Arts, смята, че положението се влошава и има негласна договорка срещу актьорите латиноси. Киноиндустрията не чувства обществен натиск и затова не се стреми към многообразие, смята той. 

Според статистиката в САЩ латиносите са 17% от населението, а чернокожите - 13%, но имат по-малко номинации от тях. Филмовият критик Ноа Гител смята, че това се дължи на факта, че испаноговорещите са по-слабо представени политически от черните и са останали някак настрани в битките против расизма.  

Опитът показва, че в Холивуд предпочитат да канят актьори директно от Испания, вместо да наемат от малцинството в САЩ или от околните държави.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.