Тленните останки на световноизвестния писател Габриел Гарсия Маркес ще бъдат положени близо до къщата му в Колумбия, съобщиха световните агенции. Авторът на „Сто години самота”, "Любов по време на холера" и „Няма кой да пише на полковника” почина през април 2014 г. в Мексико на 87 години. 

Урната ще бъде пренесена в родната му Колумбия и ще остане в град Картахена де Индиас. Там почитателите ще могат да се поклонят на класика. Между 400-те гости на церемонията тази неделя в един от затворените дворове на Университета в Картахена ще бъде и президентът Хуан Мануел Сантос. 

По желание на семейството церемонията ще е проста, а сред гостите ще са почитатели на литературата, известни писатели и журналисти, гласи информация на университета.

ГАБРИЕЛ ГАРСИЯ МАРКЕС (ГАБО) - колумбийски писател, журналист, издател и общественик, роден на 6 март 1927 г. Световната слава му носи романа „Сто години самота“ през 1967 г. Докато пише книгата, в продължение на 18 месеца, той продава колата си, взима храна на кредит, залага имущество и пуши по 6 кутии цигари на ден. Неуморният му труд се увенчава с огромен успех. През 1982 г. е удостоен с Нобеловата награда за литература. Смятан е за най-известния представител на магическия реализъм. През 1993 г. Маркес лично забранява творбите му да се превеждат, издават и преиздават на български език, тъй като научава от преводача си на български Румен Стоянов, че издателите му за България отчитат минимални продажби, издаден тираж и печалби при положение, че всяко българско семейство има негова книга.

 

 

"Политиката на граф Игнатиева биде победена от българския национализъм. Преговорите за помирение с Патриаршията, тъй енергично ръководени от него, останаха безплодни."

Симеон Радев, писател, дипломат, историк, революционер и публицист, роден преди 146 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...