ЕЛЕНА ГЕЛОВСКА, "Дневник"

Правителството одобри безвъзмездно придобиване от българската държава чрез дарение на сгради в Украйна, в които е живял и работил Христо Ботев през 1866-1867 г., съобщи пресслужбата на кабинета. Постройките ще станат публична държавна собственост и ще се стопанисват от Министерството на образованието.

През 2015 г. имотът, който е в с. Задунаевка, Одеска област, е пререгистриран пред държавен нотариус чрез договори за дарение между собственика Мария Вакаренкова и Димитър Тучков - тогава действащ генерален консул на България в Одеса. След реконструиране на постройките Димитър Тучков е заявил желание да дари имота безвъзмездно на българската държава, се казва в съобщението.

Преди повече от месец пред "Медиапул" дипломатът разказа, че е купил със свои лични средства къщата от наследниците на Тома Вакаренков - някогашния хазяин на тогавашния млад учител и бъдещ български поет и революционер. Желанието на дарителя е там да има музей на Ботев и на българите - преселници.

"Медиапул" припомня историческите факти: по силата на Букурещкия договор през 1812 г. този район влиза в състава на тогавашната Руска империя. След това започва масовото заселване на бягащи от поробената си родина българи. Първите от тях пристигат от Пловдив и Сливен през 1817 година. Днешната улица на мястото, където се заселват, носи името на Ботев. Именно на нея е и къщата, приютила поета. Няколко години по-късно пристигат още няколко десетки български семейства и през 1822 година е основано селище с името Задунаевка - защото спрямо България се намира зад Дунав.

Едва 15-годишен Христо Ботев е изпратен от баща си даскал Ботьо Петков да учи гимназия в Одеса. След завършването си той е изпратен като селски учител в Задунаевка, където пристига през август 1866 година. През следващата година заминава, за да се погрижи за своите близки в родния Калофер. Междувременно към края на 1866 г. в Задунаевка пристига Г. С. Раковски и прекарва три денонощия в същата къща.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света.”

Стив Маккуин, американски актьор, роден на 24 март преди 95 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...