Москва постепенно губи позицията си на един от най-четящите градове в света, съобщи РИА Новости. Причината е постоянното закриване на книжарници в руската столица, вследствие на високите наеми въведени от кметството през 2015-та – годината на руската книга.
В момента на 58 хил. московчани има само една книжарница. Жителите на Москва са 12 млн. като книжарниците са 199.Това са данни, оповестени от Руската книжна палата. За сравнение в Петербург книжарниците са два пъти повече, а в тримилионния Париж – 700.
Съкрушителен удар московските книжари са получили от градските власти, които са увеличили значително таксите за търговия на книги за различните локации. Наемите варират според местоположението – площади, специализирани места и т.н. За книжарница, заемащата 50 кв. метра в центъра награда, наемът е 240 хил. рубли. По този начин книгоразпространението се превръща в нерентабилен бизнес. Големите обекти пък са облагани с допълнителни такси.
Борис Куприянов – издател и книжар определя положението като катастрофално. Той смята, че ако московските букинисти не успеят да се преборят за по-ниски наеми, то тази практика ще се разпространи в цяла Русия.
„И тогава ще настане всеобщ крах, защото, например в Перм, наемът за книжарниците е 40 хил. рубли на месец, а печалбата след данъчното облагане и заплатите остава в порядъка на 20-25 хил. рубли. Ако там въведат по-висок наем, дори да е два пъти по-малко отколкото е в Москва, да се търгува с книги става нерентабилно", казва Куприянов .