Малка книжарница в Санкт Петербург, Русия, продава книги с помощта на лопата (тип гребло за сняг), съобщи paperpaper.ru. Причината за това е пандемията. 

Книжарничката се казва „Фаренхайт 451” и се намира на улица „Маяковски”. 

„Практиката да се подават книгите, поставени на лопата,  е от края на март заради коронавируса”, казва собственикът Платон Романов. 

Първоначално клиентите поръчват книгите и след това идват за да си ги вземат. За да няма контакт и да се минимализра рискът от предаване на заразата, книжарят ги подава през прозореца.

От началото на режима на самоизолация в Русия продажбите на книги във „Фаренхайт 451” са паднали катастрофално - средно по една или две книги се поръчват на ден. Книжарницата вече провежда онлайн срещи с писатели и музиканти, а когато някой  купи три книги, се дава маска като бонус. Своеобразен бум на продажбите е имало на 22 април – рожден ден на Ленин. Тогава са продадени 17 книги.

Платонов е категоричен, че още един месец  под карантина ще бъде фатален за „Фаренхайт 451”. Много книжарници в Русия се обединяват, настоявайки правителството да им помогне финансово в кризата. През март беше публикувано проучване, което показва какви книги четат  и ще чатат руснаците по време на самоизолация. Голям е интересът към Стивън Кинг, романите на Борис Акунин, дистопията на  Айн Ранд „Атлас изправи рамене”, „Война и мир” и „Анна Каренина” на Лев Толстой, както и  „Майстора и Маргарита” на Михаил Булгаков.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.