Хари Потър навъриши 20 години. Милинои почитатели на момчето магьостник от цял свят отбелязяха годишнината. Първото издание на "Хари Потър и Философският камък" излезе на 26 юни 1997 г., превръщайки се бързо в глобално явление.

"Хари Потър и Философският камък" ни представи момче магьосник и още други любими поддържащи герои. И въпреки че Джоан Роулинг бе връщана от много издателства, след излизането на седемте книги от поредицата тя се радва на 450 млн. продадени копия по целия свят и 8 филмови продукции.

Вселената на Потър вече включва тематични паркове в Съединените щати и Япония и постоянна изложба в студиото на „Уорнър Брадърс“ в Лондон, което помогна на британката да се превърне в милиардер.

Никоя друга детска книга не е постигнала толкова много от гледна точка както на търговското, така и на културното въздействие, превръщайки цялото поколение момчета и момичета в ентусиазирани читатели, които щастливо се присъединяват към опашките в книжарниците при излизането на нова книга.

"След като започнете да го четете, вие влизате в магически свят, в който бихте могли да бъдете специални, свят с умни неща, с идеята, че всичко може да съществува", казва професорът от университета на Дърам Мартин Ричардсън.

"Героите стават част от семейството и влизат в ДНК-то ви", добавя той. „Мисля, че хората ще четат Потър на 20, 30, 40, 60 години, дори и ако само искат да си припомнят тръпката“.

Далеч отвъд пазарите на Великобритания и английския език, сагата има дълбоко вкоренено присъствие на световната литературна сцена. Седемте тома са преведени на 79 езика в 200 държави, а 20-ата годишнина от понеделник ще включва летни партита по света, започващи в Австралия и завършващи в Канада и западното крайбрежие на САЩ, в библиотеки, книжарници, британски посолства, заведения и домове.

Любов от пръв поглед

Мери Лалуе от Националната библиотека на Франция изтъкна мащаба на книгите извън Великобритания сред всички хора.

"Хари Потър“ препотвърди детската литература в очите на възрастните и насърчи цялото поколение деца да учат английски, за да могат да четат книгите веднага, след като излязат в оригинал", каза тя.

„Роулинг успява да създаде истинска магия, като представи едно момче на фона на екзистенциалната борба между добро срещу зло“.

Първата печатна кампания на "Философския камък" произведе 1000 копия - всички сега са търсени от колекционерите - и спечели договор за 1 500 паунда от „Блумсбъри“, след многобройни откази от други издатели.

"Заобичах романа от пръв поглед. Бях работил с Роалд Дал в дните на славата му, затова предполагам, че в началото ми е напомняло за него", казва Бари Кънингам, издателят на Роулинг, пред „Дейли Телеграф“.

"Блумсбъри" искаше една малка промяна, като убеди Джоан Роулинг да публикува под книгата с инициали Дж. К., убеден, че момчетата ще са резервирани към книга, написана от жена.

"Можем да вярваме, че има истинска причина да се изправим срещу злото. И, разбира се, можем да намерим собствената си магия".

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин