След повече от десетилетие успешна кариера в чужбина, диригентът Милен Начев се завръща на родна сцена за един незабравим концерт с Националния оркестър, съобщи пресцентърът на Софийската филхармония. На 30 май в столичната зала „България“ от 19 ч. публиката ще чуе интригуваща програма, която включва:

  • Морис Равел – Алборада дел грациозо
  • Пол Дюка – Симфонично скерцо „Чиракът-магьосник“
  • Мануел Де Файа – Сюита №2 от балета „Тривърхата шапка“
  • Николай Римски-Корсаков – Симфонична поема „Шехерезада“

МИЛЕН НАЧЕВ е роден през 1957 г. в Русе, където завършва средното си образование в СМУ "Проф. В. Стоянов". Следва в Българската държавна консерватория - пиано при проф.Константин Ганев и хорово дирижиране при проф. Васил Арнаудов. През 1979 г. постъпва в Санкт-Петербургската консерватория - в диригентския клас на проф. Иля Мусин. Дипломира се през 1983 г. като оперносимфоничен диригент и постъпва на работа в Русенската опера. Специализира при проф. Генадий Рождественски в Академия "Киджана" - Сиена, Италия. През 1992 г. e стажант на АНФИАК към ЮНЕСКО, а мениджърската му практика е със Симфоничния оркестър на Париж. Дипломира се в Бургундския университет - Дижон, Франция (1993). Бил е главен диригент на Симфиничния оркестър на Белградското радио и телевизия, както и на Симфоничния оркестър на БНР, с чийто състав осъществява редица успешни турнета в Германия, Франция и Испания и многобройни записи за БНР.

Като гост-диригент работи с оркестрите на Пражката национална опера, Филхармонията на Клагенфург, Австрия, оркестъра на Академията "Конкорди" - Рим, оркестъра на Букурещкото национално радио. Ръководи майсторски класове по дирижиране в Испания и Чехия.

 Маестро Начев е работил с редица световно известни артисти като Денис Мацуев, Гена Димитрова, Чучо Валдес и много други. За своя принос към музикалното изкуство е удостоен с престижни награди от Ватикана, "Фондация Наполеон" в Париж и българското Министерство на културата.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин