НЕВЕНА ПРАМАТАРОВА, Програма "Христо Ботев"

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици.

Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за упорития му труд по опазване на театралната памет и за дългогодишното отразяване на развитието на театралния процес у нас в авторски статии и рецензии.

НИКОЛА ВАНДОВ (1949, София) завършва физическия факултет на Софийския университет (1973) и театрознание във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" (1982). Работил е в редица театри в България, бил е дългогодишен редактор и отговорен секретар във в. "Култура". Заемал е длъжността завеждащ отдел "Театър" и след това директор на Националния център за театър при Министерство на културата. Постоянен член на редколегиите на изданието на САБ "Театрален бюлетин" и неговото продължение сп. "Гестус". Работил е и като главен редактор на сп. "КуклАрт" от неговото създаване до 2019 г. Многократно е бил селекционер и член на журита на театрални фестивали у нас и в чужбина. В течение на повече от три десетилетия е отразявал развитието на театралния процес у нас в авторски статии и рецензии, публикувани в специализирания печат. Автор е на театралните летописи на повечето театри в България, сред които Народният театър, Сатиричният театър, ТР "Сфумато", Театър 199, Младежки театър, ДТ - Сливен и мн. др. Има изключителен принос към историята на българския театър, театралната библиография и театрознанието. Благодарение на неговата неуморна битка със забравата и времето театралната памет е съхранена за бъдещите поколения. Никола Вандов е член е на Обществото на независимите театрални критици от неговото създаване.

---

Обществото на независимите театрални критици е основано през февруари 2006 г. Негови членове са Аве Иванова, Аглика Стефанова-Олтеан, Анелия Янева (председател), Елена Пенева, Елица Матеева, Ирина Гигова, проф. д-р Калина Стефанова, Никола Вандов, доц. д-р Светлана Байчинска и д-р Светлана Панчева.

Наградата на Обществото на независимите театрални критици се връчва за девети път. Досега с нея са отличавани едни от най-значимите личности и събития, определили облика на българския театър през съответната година.

За първи път отличието се присъжда за цялостен принос към театралното дело. Наградите не са предварително определени в отделни категории. Техният брой и дефинирането им се различават през годините.

Отличието е символично – грамота, изработена от сценографа Антония Попова.

Сред останалите наградени са:

2006 г. – Актрисата Снежина Петрова и режисьорът Явор Гърдев;

2007 г. – Целият екип на спектакъла "Малка пиеса за детска стая" (Театър 199) в лицето на автора Яна Борисова, режисьора Галин Стоев, сценографа Юлиян Табаков и актьорите Радена Вълканова, Снежина Петрова, Стефан Вълдобрев, Вежен Велчовски и Стилиян Стоянов;

2008 г. – Пазарджишкият театър и актрисата Мимоза Базова;

2009 г. – Целият екип на спектакъла "Козата, или коя е Силвия" (Народен театър) в лицето на режисьора Явор Гърдев, сценографа Никола Тороманов, композитора Калин Николов и актьорите Бойка Велкова, Михаил Билалов, Юлиан Вергов и Иво Аръков;

2010 г. – Режисьорът Стефан Москов;

2011 г. – Актрисата Мая Новоселска и режисьорката Маргарита Младенова;

2012 г. – Актрисата Светлана Янчева;

2013 г. – Целият екип на спектакъла "Глас" (ДТ - Пловдив) в лицето на автора Елена Алексиева, режисьора Калин Ангелов и актрисата Ивана Папазова.

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.