Archaeologia Bulgarica, фейсбук
За пръв път цяла статуя в Хераклея Синтика! Мраморната скулптура, която археолозите започнаха да разкриват вчера в Cloaca Maxima (в Големия канал на античния град), се оказа изключително запазена - за разлика от всички останали досега, откривани без главите.
„Над два метра е и вероятно изобразява Хермес, едно от най-популярните божества в този район – коментира ръководителят на разкопките проф. д-р Людмил Вагалински. – Предстои ни още много работа и не искам да прибързвам със заключенията, но отсега мога да кажа, че тази антична статуя е не само най-добре запазената сред откритите тук, а и изобщо на територията на България. Предполагам, че някогашните жители на града са я положили в пръстта на това място след голямото земетресение през IV век – за да съхранят за по-добри времена едно от старите си божества в период, когато християнството вече е официалната религия.“
Статуята ще бъде внимателно преместена в музея на Петрич и след необходимата реставрация и консервация ще бъде изложена за посетители там.
---
ХЕРАКЛЕЯ СИНТИКА античен град в днешна Югозападна България. Руините му са разположени в землището на село Рупите, община Петрич, върху южния склон и подножието на Джонков връх, който е част от вулканичното възвишение Кожух. В древността градът е бил център на областта Синтика, населявана от тракийското племе синти, за което споменават Омир, Херодот и Тукидид.
Първите разкопки са правени от доцент Атанас Милчев през 1958 г., но системни разкопки започват през 2007 г. под ръководството на доцент Людмил Вагалински и Исторически музей Петрич.