Американският цигулар, носител на награда „Грами“ - Гил Шахам, ще гостува за първи път на българска сцена на 30 януари, съобщи classicfm.bg. Шахам ще пристигне у нас с уникалната си цигулка Страдивариус „Графиня Полиняк“ от 1699 г. Той ще свири цигулковия концерт от Лудвиг Ван Бетовен и Симфония №6 „Пасторална“ в зала „България“ под диригентството на Максим Ешкенази с Оркестъра на Класик FM радио в цикъла „Музиката на Америка“. Билетите струват от 20 до 60 лв. 

Гил Шахам е роден в Урбана, Илинойс през 1971 г. Той се мести с родителите си в Израел, където на 7 години започва да учи цигулка в музикалната академия “Рубин”. На 10 г. дебютира със Симфоничния оркестър на Йерусалим, а година по-късно свири и с Израелската филхармония под диригентството на Зубин Мета. 

През 1982 г. Шахам печели първа награда на конкурса „Claremont“ в Израел, а след това става студент в "Джулиард" в САЩ.

Световната известност на Гил Шахам идва след 1989 г. когато е поканен да замести внезапно разболелия се Ицхак Пърлман за серия от концерти с Лондонския симфоничен оркестър и диригента Майкъл Тилсън Томас. След този момент той гостува редовно на Нюйоркската филхармония, Берлинската филхармония, Симфоничния оркестър на Торонто, Виенската филхармония, Израелската филхармония, Чикагския симфоничен оркестър, Бостънския симфоничен оркестър, Руския национален оркестър, Академия „St. Martin In The Fields“, Симфоничния оркестъра на Сан Франциско и много други. 

Той изпълнява на рецитали и записва соловите творби на Й.С. Бах за цигулка и осъществява мултимедийни концерти с тях. Един от най-интересните му проекти е „Цигулковите концерти на 30-те“ – записи на творби за цигулка, създадени в периода 1930-1940. Цигуларят счита, че през този период са създадени огромен брой шедьоври за този инструмент и чрез този проект представя музиката на почти всички велики композитори от ХХ век – А. Берг, С. Прокофиев, И. Стравински, А. Шонберг, Б. Барток, К. Шимановски, Б. Бритън и др. 

Музикантът живее в Ню Йорк със съпругата си – цигуларката Адел Антъни, и трите им деца. 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.