Световноизвестният цигулар Гил Шахам ще води майсторски клас в Националната музикална академия "Проф. П. Владигеров". Заниманията ще се състоят на 29 януари от 18.00 ч. в концертната зала на академията. Те са безплатни за студенти от "Проф. П. Владигеров".
Американският цигулар ще участва в цикъла "Музиката на Америка" с оркестъра на „Класик FM радио“. Концертът е на 30 януари от 19,30 ч. в столичната зала „България“.
"Обичам българската музика - в нея откривам жизненост, силна страст за живот. Има нещо в самата й тъкан, което усещам близко до себе си" - сподели Шахам в интервю за „Джаз ФМ“ и „Класик ФМ радио“.
Той ще свири с уникалната си цигулка Страдивариус „Графиня Полиняк“ от 1699 г. В програмата са цигулковия концерт от Лудвиг Ван Бетовен и Симфония №6 „Пасторална“. Диригент е Максим Ешкенази
Гил Шахам пробива след 1989 г. когато е поканен да замести внезапно разболелия се Ицхак Пърлман за серия от концерти с Лондонския симфоничен оркестър и диригента Майкъл Тилсън Томас. След това той гостува редовно на Нюйоркската филхармония, Берлинската филхармония, Симфоничния оркестър на Торонто, Виенската филхармония, Израелската филхармония, Чикагския симфоничен оркестър, Бостънския симфоничен оркестър, Руския национален оркестър, Академия „St. Martin In The Fields“, Симфоничния оркестъра на Сан Франциско и много други.