Старозагорската опера ще открие своя оперен сезон с премиерата на операта „Дон Карлос“ от Джузепе Верди. Новият спектакъл е изграден върху последната преработка на Джузепе Верди, направена в края на творческия му (път преди да напише операта "Фалстаф"). Великият италиански композитор  работи през целия си живот върху това заглавие. Четири пъти редактира операта, като накрая връща сцената в гората на Фонтенбло, за да може да се изясни основния конфликт в операта. Именно на тази рядко поставяна и в света пълнокръвна версия на вердиевия шедьовър ще се насладят зрителите на 19 и на 26 октомври, от 19 ч. на сцената на Старозагорската опера. 

Диригент Ивайло Кринчев, режисьор Славчо Николов. Сценография Тодор Демеров, художник на костюмите Цветанка Петкова Стойнова. Асистент-диригент Димитър Косев, диригент на хора Младен Станев.

В двата премиерни спектакъла участва утвърдени оперни гласове.

На 19 октомври в ролята на Дон Карлос гостува тенорът Иван Момиров. В ролята на Крал Филип Втори ще се превъплъти басът Юлиан Константинов. Своя дебют в ролята на Елизабет Валоа ще направи родената в Стара Загора млада оперна певица Велина Божилова. Мирослава Йорданова ще бъде в ролята на Принцеса Еболи. А баритонът Александър Крунев ще отбележи своя юбилей – 30 години на сцената, в ролята на маркиз Поза. 

На 26 октомври старозагорската публика ще види за втори път Веселина Кацарова в оперен спектакъл – след „Кармен“ на стадион „Берое“, този път оперната дива ще се представи  в ролята на принцеса Еболи от операта „Дон Карлос“. В ролята на Дон Карлос гостува Калуди Калудов, а Елизабет Валоа ще бъде Цветелина Василева. Пламен Кумпиков ще дебютира в ролята на Крал Филип Втори, а френският баритон Сирил Ровери ще бъде маркиз Поза. 

В ролята на Великия инквизитор в двата спектакъла – Димитър Станчев.

Участват още солистите Александър Марулев, Яница Нешева, Деси Стефанова, Ивайло Йовчев, Милко Михайлов, Евгений Арабаджиев и др., хор и оркестър на Държавна опера-Стара Загора.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз не се снимам редовно в киното… Необходимо е да се общува с хората, да се чете, да се слуша музика – така или иначе да се самозаредя. И само тогава, вероятно, мога да открия потенциала и да предложа нещо ново.“

Даниъл Дей-Луис, британски актьор, роден на 29 април преди 68 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.